niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Dąbrowa – gmina: Zbliżamy się do czterdziestki

Datę 15 października 1975 roku należy przyjąć jako datę narodzin GMINY DĄBROWA w obecnym kształcie. Oznacza to, że na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat granice gminy i wszystkie sołectwa nie uległy modyfikacjom. W tym czasie jednak przestała istnieć Polska Rzeczpospolita Ludowa (1989), odbyły się pierwsze wolne wybory do rad gmin, od tej pory słowo samorząd istnieje bez cudzysłowu, a nawet ponownie wprowadzono powiaty (1999). Jednakże gmina Dąbrowa i wszystkie piętnaście miejscowości leżące w jej granicach wpisały się w mapę regionu i zadomowiły na stałe.

Dużo wcześniej administracyjne losy tych terenów były zmienne. Obszar obecnej gminy Dąbrowa tak przed wojną, jak i po wojnie podzielony był pomiędzy dwa powiaty: niemodliński i opolski. Obecne miejscowości przydzielone zostały do gmin: Dąbrowa, Wrzoski oraz Skorogoszcz. Z czasem stworzono gromady grupujące kilka wsi. W wyniku tych działań powstały gromady: Dąbrowa, Chróścina, Narok, Sławice. Taki układ administracji nie utrzymał się długo. 

W rozporządzeniu Rady Ministrów z 30 maja 1975 roku w skład nowego województwa opolskiego wchodziła i gmina Dąbrowa, i gmina Chróścina. Jednakże właśnie 15 października 1975 roku Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w swoim rozporządzeniu włączył do gminy Dąbrowa obszary sołectw: Chróścina, Mechnice, Sławice, Wrzoski i Żelazna z gminy Chróścina oraz Narok i Niewodniki z gminy Skorogoszcz. Tym samym gminy Chróścina i Skorogoszcz przestały istnieć. Siedem powyższych sołectw dołączyło do ośmiu już znajdujących się w gminie Dąbrowa, czyli do sołectw: Ciepielowice, Dąbrowa, Karczów, Lipowa, Nowa Jamka, Prądy, Siedliska, Skarbiszów.

 

Rok Wydarzenie

1975 Likwidacja powiatów, w tym niemodlińskiego i opolskiego

1975 Likwidacja gminy Chróścina (przyłączenie do Dąbrowy), likwidacja gminy Skorogoszcz (Niewodniki i Narok „idą” do Dąbrowy)

1975 Utworzenie gminy Dąbrowa w obecnym składzie miejscowości

 

Współcześnie gmina Dąbrowa to zielona, bezpieczna i spokojna gmina z dobrze rozwiniętą siecią dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Bliskość z autostradą A4 (węzeł Prądy), szlak żeglugowy na Odrze i sąsiedztwo Opola sprawiają, że perspektywa rozwoju gminy jest nieograniczona. W sercu gminy, przy drodze krajowej i 5 km od autostrady, zlokalizowany jest stuhektarowy teren inwestycyjny. Dodatkowym atutem jest mnogość lasów, bliskość natury, rezerwat w Prądach, obszar chronionego krajobrazu „Bory Niemodlińskie” czy „Natura 2000”. Chlubimy się pięcioma pałacami, dziedzictwem kulturowym, zabytkowymi obiektami oraz licznymi przydrożnymi krzyżami i kapliczkami.

Gmina dysponuje też wieloma terenami rekreacyjnymi z boiskami do piki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki plażowej, zadbanymi kortami tenisowymi. Dumą gminy jest nowoczesny kompleks „orlik”, oświetlony, z pomieszczeniem sanitarno-szatniowym. W stolicy gminy funkcjonuje nowo powstała, pełnowymiarowa hala sportowa, perła w sportowej koronie.

Tu prężnie działa 9 klubów sportowych (LZS), pełnoprawne Gminne Zrzeszenie LZS oraz 6 Ochotniczych Straży Pożarnych wyposażonych w nowoczesny sprzęt, dysponujących lśniącymi nowością obiektami. Do elity Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zaliczone zostały już trzy jednostki, a to jeszcze nie koniec. Do dyspozycji naszych dzieci są 4 szkoły podstawowe, wszystkie wyposażone w nowoczesne i bezpieczne place zabaw, 3 gimnazja i aż 7 przedszkoli.

Flagową imprezą kulturalną gminy są dwudniowe Dąbrowskie Spotkania z Poezją Śpiewaną „Zamczysko” organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w przypałacowym parku w Dąbrowie. Każdego roku przyjeżdżają tu wielkie gwiazdy – Krystyna Prońko, Kuba Sienkiewicz czy w 2015 roku Stanisław Soyka.

Gmina Dąbrowa to niezwykle atrakcyjny teren dla budownictwa mieszkaniowego. Jako jedna z nielicznych w Polsce posiada dodatni bilans demograficzny, zatem problem depopulacji jej nie dotyczy.