sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Cztery kopuły i niezła sztuka

Pierwsze urodziny Pawilonu Czterech Kopuł – najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Z okazji pierwszych urodzin Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu (25 czerwca) zaplanowano szereg atrakcji, m.in. przejazd darmowym, zabytkowym tramwajem od placu Teatralnego do Pawilonu. Podczas podróży będzie można poznać historię tego miejsca, a w samym muzeum zobaczyć dzieła najwybitniejszych polskich artystów współczesnych i posłuchać krótkich opowieści na ich temat. Tego dnia bilet wstępu kosztował będzie 2 zł.

Pawilon Czterech Kopuł zaprojektowano w 1912 r. przez Hansa Poelziga. W 2016 roku, po wielu dekadach został przywrócony do pełnienia swych pierwotnych funkcji wystawienniczych. W zmodernizowanym budynku prezentowana jest jedna z najciekawszych i najbogatszych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Zwiedzający mogą zobaczyć dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Włodzimierza Borowskiego, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Tchórzewskiego.

25 czerwca do Pawilonu Czterech Kopuł będzie można przyjechać zabytkowym tramwajem, który ruszy o godz. 11.30 z przystanku pl. Teatralny (Opera) i zatrzymując się po drodze na przystankach: Świdnicka, Galeria Dominikańska, Urząd Wojewódzki, Pl. Grunwaldzki, Hala Stulecia zabierze zwiedzających do Pawilonu Czterech Kopuł. Będzie kursował co godzinę tam i z powrotem między przystankiem Opera a Halą Stulecia. Ostatni przejazd spod Opery do Pawilonu ruszy o 16.30.

W Pawilonie Czterech Kopuł zwiedzających czekają następujące atrakcje:

  • wstęp za 2 zł od osoby przez cały dzień,

  • 20% zniżki na wydawnictwa Muzeum w księgarni,

  • wyjątkowy prezent dla co 25-tej osoby odwiedzającej Pawilon,

  • Możliwość podzielenie się pomysłami na „Pawilon Marzeń”. W kasie będzie znajdować się skrzynka, do której zwiedzający będą mogli wrzucić karteczki z zapisanymi pomysłami i propozycjami, co chcieliby zobaczyć w Pawilonie Czterech Kopuł, na jakie wystawy, zajęcia i spotkania chętnie przyjdą, jakie dodatkowe wydarzenia byłyby dla nich interesujące. Najciekawsza propozycja – możliwa do realizacji – zostanie zrealizowana i nagrodzona biletem imiennym ważnym do końca roku!

  • Zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniach i spotkaniach z dziełami sztuki:

    • o 11.00 i o 16.00 oprowadzanie „Do czterech razy sztuka!” – poświęcone czterem ikonom polskiej fotografii artystycznej na wystawie „Nowe horyzonty w nowych mediach”.

    • o 13.00, 14.00 i 15.00 – „Spotkanie przy dziele sztuki” – krótkie spotkanie przy wybranym obiekcie z naszej kolekcji polskiej sztuki współczesnej, co godzinę innym

Dotychczas w Pawilonie prezentowane były także trzy wystawy czasowe: „Letnia rezydencja. Kolekcja Marxa gościnnie we Wrocławiu” z dziełami takich artystów jak Andy Warhol, Robert Rauschenberg, Anselm Kiefer czy Joseph Beuys, „Nature Morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę” realizowana we współpracy z MOCA London oraz trwająca obecnie ekspozycja „Nowe horyzonty w nowych mediach – zjawiska sztuki polskiej w latach 1945 – 1981”.

Obecnie w Pawilonie Czterech Kopuł można zobaczyć wystawę stałą oraz czasową.

Wystawa stała:

Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI w.”
Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest właścicielem jednej z największych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, której historia sięga lat 60. XX w. Kolekcja obejmuje 20 tysięcy eksponatów. Trzon zbioru stanowią prace wybitnych polskich artystów, takich jak Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Stanisław Fijałkowski, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor, Katarzyna Kozyra, Jan Lebenstein, Jerzy Nowosielski, Alina Szapocznikow. Kolekcję uzupełniają pozyskane w ostatnim czasie prace przedstawicieli najmłodszej generacji, m.in. Piotra Janasa i Jakuba Juliana Ziółkowskiego.

Wystawa czasowa:
Nowe horyzonty w nowych mediach. Zjawiska sztuki polskiej w latach 1945–1981
4.06–6.08.2017
|Nowym mediom (fotografia, film, video) i ich roli w sztuce polskiej okresu 1945–1980 jest poświęcona nowa wystawa czasowa w Pawilonie Czterech Kopuł. Zaprezentowano dokonania artystów prowadzących eksperymenty w obszarze fotografiii pokrewnych jej nowoczesnych technik obrazowania, które stanowiły pole awangardowych działań zarówno wyłamujących się z kanonu akademickiej estetyki, jak i wykraczających poza schematy kultury popularnej, często także wpisanych w działania kontestacyjne o efemerycznym charakterze jak happeningi i performance. Na wystawie można zobaczyć prace m.in. Zbigniewa Dłubaka, Jerzego Lewczyńskiego, Zdzisława Beksińskiego, Zofii Rydet, Natalii LL, Andrzeja Lachowicza, Józefa Robakowskiego oraz wielu innych.

Więcej informacji: http://www.pawilonczterechkopul.pl/