sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Zainwestuj w olimpijskiej gminie!

Rozmowa z Włodzimierzem Chleboszem, wójtem gminy Czernica

Jeśli zostanie wprowadzona kadencyjność, która zadziała wstecz, to będzie pan jedynym włodarzem gminy z terenu powiatu wrocławskiego, który będzie mógł ubiegać się o reelekcję w roku 2018.

– Rzeczywiście tak się może stać.

Ale wróćmy do roku 2017, w którym w większości gmin nastąpił zimowy impas inwestycyjny.

– Mroźna aura wyhamowała u nas realizację inwestycji, ale z drugiej strony ten początek roku był bardzo radosny. Wszystko dlatego, że w 64. plebiscycie „Gazety Wrocławskiej” na najlepszego dolnośląskiego sportowca w roku 2016 aż trzy osoby z terenu gminy Czernica znalazły się w pierwszej dziesiątce laureatów. Kolarz Maciej Bodnar ulokował się na miejscu dziewiątym, na ósmym miejscu paraolimpijka – pływaczka Olimpia Jabłońska, zdobywczyni brązowego medalu w Rio, a paraolimpijczyk – szermierz Jacek Gaworski, wicemistrz olimpijski z Rio, ulokował się na pozycji czwartej. Miałem też wielką przyjemność odebrać nagrodę w imieniu przebywającego na zgrupowaniu Macieja Bodnara.

Pewnie dla olimpijczyka z Barcelony, gdzie w roku 1992 zajął pan siódme miejsce w podnoszeniu ciężarów, była to wielka przyjemność

– …i honor, i przypomnę, iż Maciej Bodnar zajął w jeździe na czas szóste miejsce na olimpiadzie w Rio de Janeiro. Miło mi było stanąć wśród tych wybitnych młodych sportowców, przypomnieć sobie stare, dobre dzieje i także swoje sukcesy.

Zatem gmina Czernica jest pod względem sportowym wyjątkowa.

– Nie inaczej, bowiem mamy aż sześciu olimpijczyków. Do tej wspomnianej już trójki trzeba dodać szermierza Tomasza Motykę, srebrnego medalistę IO w Pekinie, trzykrotną olimpijkę Urszulę Włodarczyk oraz mnie.

Porozmawiajmy o inwestycjach.

– Zamierzaliśmy wbić pierwszą łopatę pod budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach, ale mroźna aura przesunęła planowane terminy. Jednak, jak tylko się ociepli, to szybko czas nadrobimy. Przedszkole wybudowane zostanie jeszcze w tym roku, a szkoła w roku 2018. Ponadto czekamy na pozwolenie na budowę kolejnego odcinka kanalizacji w Chrząstawie Wielkiej i Chrząstawie Małej, zajmiemy się również sprzedażą gruntów, a zarząd województwa wybrał już wykonawcę na budowę odcinka Wschodniej Obwodnicy Wrocławia Łany – Długołęka.

Gmina Czernica ma przecież tereny na sprzedaż przy odcinku tej obwodnicy.

– Mamy 60 ha przy samej granicy z Wrocławiem, które są skomunikowane nie tylko z WOW, ale również z trasą S8 i autostradą A4. Przygotowujemy koncepcję zmierzającą do uruchomienia akcji promocyjnej dotyczącej sprzedaży tych niezmiernie atrakcyjnych gruntów. Warto też podkreślić, że Rada Gminy Czernica uchwaliła bardzo niskie stawki opłaty za środki transportu, a wszystko po to, aby przyciągnąć do nas inwestorów. A poza terenami przemysłowo-usługowymi dysponujemy także kilkudziesięcioma działkami pod budownictwo jedno- i wielorodzinne.

W marcu z tym numerem „Gminy Polskiej” będziemy na ogólnopolskich targach Na Styku Kultur w Łodzi i zapraszamy już dzisiaj do podwrocławskiej, gospodarnej Czernicy, gdzie warto zamieszkać, zainwestować i gdzie można nieźle zarobić.

Rozmawiał Sławomir Grymin