Rozmowa z wójtem gminy Czernica JAROSŁAWEM JAGIELSKIM
– Panie wójcie, w gminie Czernica widać coraz bardziej dynamiczny proces partycypacji społecznej – działa już Rada Biznesu i Rada Seniorów, a obecnie tworzona jest Młodzieżowa Rada Gminy Czernica. Jak pan ocenia ten kierunek zmian w relacji z mieszkańcami?
– Jest to bardzo świadoma i przemyślana strategia działania. Samorząd nie może działać w oderwaniu od mieszkańców. Chcemy słuchać różnych środowisk, bo każde wnosi inne spojrzenie i doświadczenie. Rada Biznesu, Rada Seniorów i tworzona właśnie Młodzieżowa Rada Gminy Czernica to nie tylko formalne organy konsultacyjno-doradcze – to przede wszystkim przestrzeń do rozmowy i współdecydowania o kierunkach rozwoju naszej gminy. Seniorzy podpowiadają rozwiązania wynikające z życiowego doświadczenia, przedsiębiorcy patrzą praktycznie, a młodzież wnosi świeżość i energię. Dopiero wspólnie tworzymy pełny obraz potrzeb mieszkańców.

– Rada Biznesu wróciła ostatnio z bezpłatnymi dyżurami doradczymi dla mieszkańców.
– To świetny przykład lokalnej współpracy. Członkowie Rady Biznesu dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, organizując bezpłatne konsultacje z zakresu prawa podatkowego, architektury, budownictwa czy bezpieczeństwa pracy. Mieszkańcy bardzo chętnie z tego korzystają, bo to konkretna i dostępna pomoc.
– Dużą aktywność widać również po stronie seniorów.
– I bardzo mnie to cieszy. Spotkania z Radą Seniorów są niezwykle merytoryczne. Seniorzy zwracają uwagę na kwestie codziennego funkcjonowania mieszkańców – od infrastruktury po jakość życia i sprawy społeczne. Często wskazują rzeczy, które łatwo przeoczyć w bieżącej pracy urzędu.
– Teraz czas na młodzież?
– Tak. W maju rozpoczęliśmy konsultacje projektu statutu Młodzieżowej Rady Gminy Czernica. Chcemy, aby młodzi mieszkańcy mieli realny wpływ na sprawy związane ze szkołami, wydarzeniami czy przestrzenią publiczną i w ten sposób faktycznie współdecydowali o sprawach gminy.
– Współpraca pojawia się również w projektach międzynarodowych.
– To prawda. Niedawno odbyliśmy wideokonferencję z naszym przyszłym partnerem z Francji – Ville-Saint-Jacques. W rozmowach uczestniczyły szkoły z Czernicy i Dobrzykowic, przedstawiciele francuskiej Młodzieżowej Rady oraz konsul honorowy Francji na Dolnym Śląsku Didier Guisy. Chcemy rozwijać współpracę młodzieży poprzez wspólne projekty, reportaże, koncerty online czy międzynarodowe turnieje szachowe. Szkoła w Dobrzykowicach złożyła również wniosek do programu Erasmus dotyczący wymiany młodzieżowej z Francją. To bardzo wartościowy kierunek rozwoju. W planach są także kolejne wspólne inicjatywy skierowane do seniorów, artystów, sportowców, a nawet lokalnych pasjonatów kulinariów.
– A inwestycje? Tych również nie brakuje.
– Rzeczywiście, dzieje się bardzo dużo. Oddaliśmy nową przestrzeń rekreacyjną w Dobrzykowicach, modernizujemy świetlice wiejskie, realizujemy kolejne inwestycje drogowe. Wśród nich są m.in. ul. Porzeczkowa w Kamieńcu Wrocławskim, ul. Krzykowska w Dobrzykowicach, ul. Piaskowa w Gajkowie czy ul. Poprzeczna
w Ratowicach.
– Pojawiają się też kolejne ważne projekty.
– Tak, i to bardzo ważne dla mieszkańców. Ogłosiliśmy przetarg na termomodernizację świetlicy wiejskiej w Kamieńcu Wrocławskim. Chcemy, aby nasze świetlice były nowoczesne, energooszczędne i komfortowe dla mieszkańców, bo to właśnie tam toczy się lokalne życie społeczne. Zakończył się również długo wyczekiwany remont boiska do koszykówki przy szkole w Kamieńcu Wrocławskim. Po ponad 10 latach obiekt odzyskał swoją funkcjonalność i znów będzie służył dzieciom oraz młodzieży.
– W ostatnich dniach dużo mówi się również o budowie nowej szkoły w Nadolicach Wielkich.
– To bardzo ważna informacja. Właśnie wycofane zostało odwołanie złożone do Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu dotyczącym budowy nowej szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi w Nadolicach Wielkich. Dzięki temu możemy wrócić do procedury przetargowej i zgodnie z planem otworzyć oferty już 29 maja. To ogromnie ważna inwestycja dla mieszkańców tej części gminy i bardzo wyczekiwana przez rodziców.
– Duże zainteresowanie budzi także budowa oczyszczalni ścieków w Dobrzykowicach.
– To jedna z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych obecnie w naszej gminie. Projekt wzbudza zainteresowanie również za granicą – ostatnio odwiedziły nas aż dwie delegacje z Czech, aby zapoznać się z modelem realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
– Ważnym tematem pozostają również usługi społeczne.
– Oczywiście i tu również podejmujemy przełomowe decyzje dla rozwoju polityki społecznej. Bardzo się cieszę, że nasz projekt dotyczący utworzenia Centrum Usług Społecznych w gminie Czernica otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. To projekt o wartości ponad 5,3 mln zł, z czego blisko 5 mln zł stanowi wsparcie zewnętrzne. Dzięki temu mieszkańcy otrzymają bardziej dostępną i lepiej skoordynowaną pomoc społeczną. Od 1 lipca 2026 roku rozpoczynamy działania przygotowujące do przekształcenia GOPS w Centrum Usług Społecznych.
– W swoich wypowiedziach często podkreśla pan rolę mieszkańców w życiu gminy. Realizujecie kilka ciekawych projektów, które promują ich pasje, talenty, aktywność.
– Bo to ludzie są największą siłą naszej gminy. Mamy wielu utalentowanych mieszkańców – stąd powstał pomysł na projekt „Galeria Talentów Mieszkańców Gminy Czernica”, w ramach którego w Urzędzie Gminy Czernica organizujemy wernisaże i wystawy prac artystów z naszej gminy. Mamy też aktywnych społeczników, lokalnych liderów, ludzi zaangażowanych w kulturę, sport i działalność społeczną. To właśnie z myślą o nich realizujemy m.in. cykl „(Nie)zwykli Mieszkańcy Gminy Czernica”. Z kolei w ramach projektu „Po sąsiedzku – lokalne marki Gminy Czernica” prezentujemy firmy, ich produkty i usługi, budując lokalny patriotyzm gospodarczy. Realizujemy te projekty, ponieważ gmina rozwija się dzięki ludziom oraz ich energii i warto to doceniać.
– Na zakończenie – co dziś najbardziej daje panu satysfakcję w pracy wójta?
– Najbardziej cieszy mnie to, że udaje się być blisko ludzi i ich spraw. Samorząd, mieszkańcy, przedsiębiorcy, seniorzy, młodzież i organizacje społeczne coraz częściej działają razem, a ja staram się w tym uczestniczyć i to ułatwiać. To daje poczucie, że decyzje nie są podejmowane w oderwaniu od codzienności, tylko wyrastają z realnych potrzeb mieszkańców.