poniedziałek, 30 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Wreszcie pierwszy dzwonek

Niezwykle uroczyście trzeciego września zainaugurowano rok szkolny w gminie Czernica oraz otwarcie Szkoły Podstawowej im. Stulecia Odzyskania Niepodległości Polski w Dobrzykowicach.

Gospodarzami uroczystości byli dyrektor szkoły Anna Włodarczyk, wójt gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz, jego zastępca Andrzej Czech i przewodniczący Rady Gminy Czernica Leszek Kusiak, którzy na tę uroczystość zaprosili wielu znamienitych gości, w tym: arcybiskupa metropolitę wrocławskiego Józefa Kupnego, minister Beatę Kempę, posła marszałka seniora Sejmu RP Kornela Morawieckiego, dolnośląskiego wicekuratora oświaty Janusza Wrzala, członka Zarządu Powiatu Wrocławskiego Michała Trębacza i dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu Piotra Regieca.

– Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń, dlatego dzisiaj możemy z dumą rozpocząć rok szkolny w tym nowoczesnym budynku, będącym dowodem na to, iż ludzki trud, praca i starania mogą doczekać się pięknej nagrody – mówiła m.in., witając zaproszonych gości, dyrektor Anna Włodarczyk. – Z niecierpliwością czekaliśmy na chwilę, gdy w końcu będziemy mogli usłyszeć pierwszy dzwonek w wymarzonej szkole, a ja jako dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dołożę wszelkich starań, aby wysiłek włożony w budowę nowej szkoły przyniósł zamierzone i twórcze efekty. Dziękuję szczególnie za inicjatywę, ogromne zaangażowanie i wsparcie wójtowi Włodzimierzowi Chleboszowi, radnej gminy Halinie Popiołek, władzom Stowarzyszenia „Nowoczesna Szkoła” i przedstawicielom rady rodziców.

Warto podkreślić, że Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dobrzykowicach został wybudowany na ponad pięciu hektarach. Zadanie realizowane było przez 18 miesięcy, na konstrukcję budynku zużyto ponad tysiąc metrów sześciennych betonu, położono ponad 64 km kabli elektrycznych, w obiekcie jest 6 km kabli internetowych i nasadzono 11 400 krzewów i ozdobnych drzewek.

– To nie jest koniec tej inwestycji – podkreślił wójt Włodzimierz Chlebosz, który tego dnia został odznaczony Medalem Edukacji Narodowej. – W przyszłym roku zostanie wybudowana pełnowymiarowa sala gimnastyczna. Dzisiaj dziękujemy tym, którzy swoją pracą dołożyli się do powstania tego pięknego obiektu, także mieszkańcom, których podatki przyspieszyły zrealizowanie tej inwestycji. Czasami wydawało się, że nasze plany się nie ziszczą, że nie zdążymy, że się nam nie uda, ale stało się inaczej.

Później wręczono wspaniałe pamiątkowe metalowe róże wykonane w kuźni przez Jana Golinowskiego ze Skansenu Rolnego w Nadolicach Wielkich. Otrzymali je wszyscy ci, którzy wspierali działania czernickiego samorządu. Następnie odczytano listy gratulacyjne od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej i Pawła Hreniaka, wojewody dolnośląskiego, a Michał Trebacz poinformował zebranych, iż Zarząd Powiatu Wrocławskiego podpisał umowę na budowę chodnika prowadzącego do nowej szkoły wzdłuż ul. Kolejowej; termin wykonania zadania to trzy miesiące od daty podpisania umowy.

W końcu przyszła pora na uroczyste przecięcie wstęgi przed nową szkołą, poświęcenie obiektu przez arcybiskupa Józefa Kupnego i zwiedzanie wspaniałej, funkcjonalnej placówki, która powstała na chwałę samorządu Czernicy, a przede wszystkim ku pożytkowi jej uczniów i nauczycieli.

HS