wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Wiele się tutaj dzieje

Gmina Czernica kojarzy się z doskonałym rozwojem, inwestycjami, ze znakomitymi warunkami do życia… Czernicki samorząd i lokalni aktywiści robią wszystko, aby to miejsce stało się wyrazistym punktem na mapie Dolnego Śląska. Nic więc dziwnego, że tak wiele się ostatnio w gminie Czernica działo.

Zacznijmy od sukcesu zespołu „Gieni Dudki”, który 6 września odebrał, z rąk wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Zespół „Gieni Dudki” powstał w 2011 r. z inicjatywy Zygmunta Skroka i Jana Golinowskiego. Kapela zawiązała się z mieszkańców powiatu wrocławskiego, gminy Czernica i sympatyków Skansenu Państwa Golinowskich. Swoją działalnością pragnie przywracać tradycje ludowe i biesiadne różnych regionów Polski, co w szerszym aspekcie przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego lokalnego regionu i wzrostu atrakcyjności powiatu wrocławskiego oraz gminy Czernica. „Gieni Dudki” są laureatem jesiennej edycji Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław w 2016 r. oraz dwukrotnym laureatem Konkursu Kolęd i Pastorałek w Cieszkowie. W roku 2016 zespół został odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony dla kultury dolnośląskiej”. Ogromnym atutem zespołu jest młodzież – śpiewająca i grająca na instrumentach (trąbka, puzon, saksofon i klarnet). Działalność zespołu z pewnością przyczynia się do ocalenia od zapomnienia i zniszczenia dorobku kulturowego mieszkańców ziemi dolnośląskiej, aby przyszłe pokolenia mogły utożsamiać się ze swoją małą ojczyzną.

Szósty września był także wielkim świętem dla 19 par małżeńskich z gminy Czernica, które świętowały jubileusz 50-, 55- oraz 60-lecia wspólnego życia, tego bowiem dnia uhonorowane zostały „Medalem za długoletnie pożycie małżeńskie”. Od 2015 r. takie medale odebrało już ponad 100 par.

Niezwykły był też 7 września – tego dnia w ramach projektu „Wędrująca Książka”, który Stowarzyszenie Miłośników Nadolic Małych realizuje wspólnie z Gminą Czernica, otwarto pierwszą na terenie gminy skrzynkę bookcrossingową. Książki wyłożone w skrzynce będą udostępniane za darmo każdemu chętnemu czytelnikowi. Wystarczy podejść do skrzynki, otworzyć zamek, znaleźć coś interesującego dla siebie i zacząć czytać lub zabrać książkę do domu. W projekt zaangażowani byli mieszkańcy Nadolic, którzy nieodpłatnie wykonali projekt i zamontowali skrzynkę w punkcie biesiadnym przy ulicy Zielonej w Nadolicach Małych. Samą skrzynkę wykonał ręcznie Jan Golinowski z Nadolic Wielkich, a projekt skrzynki – Karol Pietrucha. To autorski projekt, skrzynka może pomieścić kilkadziesiąt książek. Książki do skrzynki zapewniła Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy. Nie brakowało też mieszkańców, którzy przynieśli i pozostawili w skrzynce swoje książki, tak by mogły służyć innym i wędrować od domu do domu.