czwartek, 29 wrześniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Sami Swoi i dożynkowy chleb

W tym roku dożynki gminne zostały zorganizowane w Dobrzykowicach. Dożynki odbyły się drugiego dnia jubileuszowego XV Festynu „Sami Swoi”. Dzięki pracy Dobrzykowickiego Stowarzyszenia Samych Swoich, sołtysa i mieszkańców, dobrzykowickie boisko sportowe w dniach 25-26 sierpnia zmieniło się w piękny plac festynowy.

Jubileuszowy XV Festyn „Sami Swoi” w Dobrzykowicach rozpoczął się o godzinie 17, przyciągając tłumy ludzi do miejscowości, w której dalej stoją domy Kargula i Pawlaka. Otwarcia dokonali wójt gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz oraz Adam Jaskuła i Lucjan Walkowiak, członkowie Dobrzykowickiego Stowarzyszenia Samych Swoich. Festyn uświetnili swoim przybyciem: Jadźka – Ilona Kuśmierska-Kocyłak oraz Witia, czyli Jerzy Janeczek.

Święto Plonów rozpoczęliśmy od polowej mszy świętej dziękczynnej. Następnie starosta dożynek Zbigniew Zieliński i starościna Bożena Krawczyk przekazali wójtowi gminy Czernica Włodzimierzowi Chleboszowi dożynkowy bochen chleba, który został podzielony wśród wszystkich uczestników dożynek.

Spośród trzynastu wieńców dożynkowych najpiękniejszym okazał się wieniec upleciony zdolnymi rękami pani Małgorzaty Blichert z Czernicy. Drugie miejsce zajął wieniec z Krzykowa, trzecie z Nadolic Wielkich. Wieniec z Czernicy będzie reprezentował gminę w konkursie na Najpiękniejszy Tradycyjny Wieniec Dożynkowy Powiatu Wrocławskiego.

Dzięki licznie przybyłym mieszkańcom i gościom gminne dożynki w Dobrzykowicach były największymi dożynkami ostatnich lat w gminie. Były to też magiczne dożynki. Stało się to dzięki występowi iluzjonisty, który na scenie dał pokaz swoich umiejętności, bawiąc swoimi sztuczkami zgromadzoną licznie publiczność.

Podczas tegorocznych dożynek przygrywały nam ludowe zespoły działające na terenie naszej gminy – „Gajkowianie” oraz „Gieni Dudki”. Warto zaznaczyć, że nasze zespoły mają na swoim koncie nagrane i wydane profesjonalne płyty ze swoją muzyką. Promują naszą gminę podczas licznych koncertów w całym kraju oraz zajmują czołowe miejsca na Ludowej Liście przebojów Radia Wrocław.

Wieczorem dożynkową publiczność bawiły swoim koncertami zespoły: „Seweryn i Dziewczyny” oraz „Wędrowne Gitary”.

Następnie wspólnie bawiliśmy się przy tanecznych rytmach serwowanych przez DJ WAKA na parkiecie. Zabawa trwała do późnej nocy.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i wspólną zabawę.