Rozmowa z Włodzimierzem Chleboszem, wójtem gminy Czernica
– Jak pan ocenia rok 2015?
– Był okresem zmian organizacyjnych w Urzędzie Gminy, zmieniony został regulamin organizacyjny i struktura urzędu, zlikwidowałem wolny od interesantów piątek, a w środę wydłużyłem dzień pracy urzędu do godziny osiemnastej. Wydłużeniu uległ również czas pracy jednostek organizacyjnych gminy, GOPS i ZGK, w środy pracują również do osiemnastej.
– A jak było z realizacją zadań infrastrukturalnych?
– Kontynuujemy budowę kanalizacji sanitarnej, wykonaliśmy i uruchomiliśmy rurociąg tranzytowy z Czernicy przez Wojnowice do Chrząstawy Małej, realizowana jest kanalizacja sanitarna z przepompownią ścieków w Dobrzykowicach. Finansowaliśmy remonty i budowę dróg, chodników i oświetlenia. Poprawiamy stan bezpieczeństwa gminy, kupiliśmy samochód dla OSP Chrząstawa Wielka oraz współfinansowaliśmy zakup dwóch samochodów dla policji.
– Dla waszego samorządu od wielu już lat ważna była oświata…
– …i nic się nie zmieniło! Wybudowaliśmy boisko i plac zabaw w Dobrzykowicach, w szkole podstawowej w Ratowicach przebudowaliśmy ogrzewanie na gazowe, przebudowaliśmy łącznik do sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Chrząstawie Wielkiej, a w gimnazjum w Czernicy zamontowaliśmy oświetlenie ledowe.
– Widać, że zadań było niemało.
– I to nie wszystko. Wybudowaliśmy w Jeszkowicach świetlicę wiejską, w Kamieńcu Wrocławskim wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy świetlicę, a przed świetlicą w Krzykowie zbudowaliśmy parking. W Ratowicach powstało boisko wielofunkcyjne, w Chrząstawie Wielkiej nowe boisko, a w Kamieńcu Wrocławskim współfinansowaliśmy rewitalizację placu sportowo-rekreacyjnego. Zakończyliśmy też projekt termomodernizacji sześciu obiektów komunalnych.
– Rok 2015 był pracowitym okresem dla waszych jednostek kulturalnych i zajmujących się pomocą społeczną.
– W tym dla Gminnej Biblioteki Publicznej udostępniającej mieszkańcom za darmo internet. W bibliotekach na terenie gminy odbywają się warsztaty teatralne i rękodzielnicze, przedstawienia kukiełkowe i zajęcia muzyczne. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje wieloletni program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, obejmujący dzieci i młodzież w szkołach oraz osoby starsze. W 2015 roku z ciepłego posiłku w szkołach korzystało ogółem około 170 uczniów oraz 40 osób dorosłych. Z powodu wichury i ulewnego deszczu 14 rodzin z naszej gminy poniosło szkody z powodu uszkodzenia domu, GOPS przyznawał i wypłacał im zasiłki celowe na odbudowę szkód. Ośrodek, w ramach współpracy z Bankiem Żywności, zajmuje się dystrybucją artykułów spożywczych wśród mieszkańców gminy, organizuje też spotkania integracyjne i sprawuje nadzór nad działalnością Placówek Wsparcia Dziennego, prowadzonych w formie świetlic środowiskowych. W okresie wakacyjnym dzieciom i młodzieży w czterech takich świetlicach zorganizowano czas wolny, zapewniając liczne atrakcje oraz ciepły posiłek.
– Społeczeństwo mamy coraz bardziej obywatelskie, co widać choćby w wyborach sołtysów i rad sołeckich. W niektórych wsiach jest mnóstwo kandydatów.
– Wybory na sołtysów i do rad sołeckich w gminie Czernica cieszyły się dużym zainteresowaniem, pokazały, że mieszkańcy chcą mieć wpływ na kształtowanie gminy. Na terenie gminy działa 29 organizacji, 16 stowarzyszeń i 3 nieformalne grupy mieszkańców. Tak duże zaangażowanie mieszkańców to wartość, którą trudno przecenić.
– Jaki jest wasz tegoroczny priorytet?
– Rozpoczęcie budowy zespołu szkolno-przedszkolnego w Dobrzykowicach. Obiekt ten docelowo będzie przeznaczony na 18 oddziałów szkoły podstawowej dla około 450 dzieci i 5 oddziałów przedszkolnych dla około 125 dzieci. Będziemy także kontynuować budowę kanalizacji sanitarnej.
– Dziękuję za rozmowę.
Z okazji Nowego Roku 2016 składam Czytelnikom
„Gminy Polskiej. Krajowego Przeglądu Samorządowego”
najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności,
radości, zdrowia i sukcesów
wójt Włodzimierz Chlebosz