sobota, 22 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Obniżamy podatki, RPO po raz pierwszy

Tego dnia przejeżdżałem przez Czernicę i postanowiłem odwiedzić wójta Włodzimierza Chlebosza bez zapowiedzenia się. Wójt nie miał wiele czasu na rozmowę ze mną, ponieważ wybierał się z gratulacjami do Oliwii Jabłońskiej – zdobywczyni medalu olimpijskiego na paraolimpiadzie – i nie miał dla mnie zbyt wiele czasu. Oświadczył, że nie ma czym się pochwalić na łamach „Gminy Polskiej”, ale mu nie uwierzyłem, ponieważ Włodzimierz Chlebosz jest człowiekiem skromnym, a w tej gminie zawsze dzieje się coś dobrego i pożytecznego, i to już od kilkudziesięciu lat.

– Rok 2016 był dla naszego samorządu okresem wcale nie najgorszym, choć jak każdy włodarz gminy chciałbym, aby było jeszcze lepiej – ocenia wójt Włodzimierz Chlebosz. – Prawdopodobnie do końca roku zakończymy kanalizowanie następnego sołectwa – Wojnowice, które czekało na to lat kilkanaście. Poza tym jesteśmy w przededniu wyłonienia wykonawcy budowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach. Jest to duża inwestycja, opiewająca na około 25 mln zł. Ponadto możemy się pochwalić, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego zaakceptował nasze wnioski o dofinansowane w wysokości ponad 2 mln zł budowy przedszkola i ponad 1 mln zł na szkołę podstawową – są to pierwsze w historii gminy Czernica pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. To na pewno sukces, choć będzie on jeszcze pełniejszy, gdy wyłonimy wykonawcę, placówka zostanie wybudowana, przyjdą do niej dzieci i będą mogły z niej korzystać, a ich rodzice będą w pełni zadowoleni.

Tak jak każda gmina w Polsce, także dolnośląska Czernica chce jak najlepiej skorzystać z nowego unijnego programowania 2014-2020 i do tego długo się przygotowywała. – Bliscy mi ludzie, mieszkańcy naszej gminy i sąsiedzi trochę się niecierpliwią, czekając na unijne granty i inwestycje, które będzie można dzięki nim przeprowadzić, ale taka jest człowiecza natura – mówi wójt Chlebosz. – A każdy upływający miesiąc wywołuje frustrację i obawę, czy jakieś zadanie będzie zrealizowane. Ale niedawno poinformowałem radnych o otrzymaniu dofinansowania budowy przedszkola i to na pewno ucieszy i trochę uspokoi mieszkańców gminy. Cieszę się z tego razem z nimi i oczywiście takie sukcesy podbudowują mnie, że moje półtoraroczne wójtowanie nie poszło na marne. Sięgamy po unijne granty i dzięki temu gmina będzie wzbogacać się pod względem infrastrukturalnym.

Warto podkreślić, iż wniosek gminy Czernica dotyczący dofinansowania budowy był w województwie oceniony merytorycznie najwyżej. – To wspaniałe, że mamy taki świetny zespół ludzi, choć pod względem liczby urzędników jesteśmy jednym z najmniej licznych urzędów w podwrocławskich gminach – uśmiecha się Włodzimierz Chlebosz.

Niebawem będzie budowana wschodnia obwodnica Wrocławia z Łanów do Długołęki, a w jej sąsiedztwie gmina Czernica ma kilkadziesiąt hektarów gruntów przeznaczonych pod przemysł i usługi. To prawdziwy majątek, który, dobrze zagospodarowany, bardzo podwyższy gospodarczy potencjał gminy. – To w przyszłości może wzmocnić nasz budżet i na to bardzo liczymy – podkreśla wójt Włodzimierz Chlebosz. – Dodam jeszcze, że chcemy zachęcić przedsiębiorców do rejestrowania firm na terenie naszej gminy. W dniu 10 listopada 2016 r. Rada Gminy Czernica znacząco obniżyła podatek od środków transportowych obowiązujący na terenie naszej gminy. Obniżone podatki ułatwią funkcjonowanie firmom na terenie gminy Czernica i mamy nadzieję zachęcą do rejestrowania się u nas nowych podmiotów gospodarczych. Na zakończenie, jako były olimpijczyk, pochwalę się, że zawodnik z naszej gminy, kolarz Maciej Bodnar, zajął na Igrzyskach Olimpijskich w Rio szóste miejsce, a Oliwia Jabłońska wywalczyła w pływaniu brązowy medal na paraolimpiadzie.

S.G.