środa, 6 grudniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Nowa historia i budżetowy rekord 

Nowa, pięcioletnia kadencja zaczyna się w gminie Czernica całkiem nieźle. Wójtem dalej jest Włodzimierz Chlebosz, którego wspiera dobry zespół urzędników i znakomita większość miejscowej społeczności, ponadto zmienił się na lepszy poziom współpracy z radnymi, a budżet gminy jest rekordowy.

Na początku ubiegłej kadencji 2014-2018 współpraca wójta gminy Czernica z radą gminy delikatnie mówiąc nie była łatwa.

– Ale to jest już przeszłość, o której lepiej zapomnieć, a teraz od października piszemy nową historię – uśmiecha się wójt Włodzimierz Chlebosz. – W radzie zasiada dziesięciu radnych z mojego komitetu wyborczego i są to wspaniali, pracowici ludzie, którzy angażują się we wszelkie przedsięwzięcia. A jaka jest różnica między wcześniejszą radą a obecną, widać choćby po uchwaleniu budżetu. W poprzedniej kadencji były dwa dni – 30 i 31 stycznia – gdy wszystko stało na ostrzu noża i o mało co rozpoczynałbym swoje urzędowanie bez uchwalonego budżetu gminy, czyli w oparciu o prowizorium przygotowane przez mojego poprzednika. Natomiast tegoroczny budżet rada uchwaliła 28 grudnia 2018 roku. Zatem z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że nie będzie już wielogodzinnych dyskusji, lecz górę wezmą konkretne działania, realizacje i przygotowywania przetargów, aby ruszać szybciej i dalej.

Tegoroczny budżet gminy Czernica jest budżetem proinwestycyjnym i największym w jej historii.

– Po stronie wydatków nasz budżet sięga 100 mln zł i tego jeszcze nie było – mówi wójt Włodzimierz Chlebosz. – A naszymi priorytetami na rok 2019 są: budowa sali gimnastycznej przy zespole szkolno-przedszkolnym i rozbudowa urzędu gminy, aby polepszyć standard pracy urzędników. Nasza gmina na pewno będzie się rozwijać, będzie pojawiać się coraz więcej potrzeb, będą coraz większe budżety, pojawi się więcej zadań i inwestycji do zrealizowania, a do tego będzie potrzebna większa liczba ludzi. Warto też wspomnieć o przedsięwzięciu nie przez nas realizowanym, czyli o rewitalizacji linii kolejowej 292 z Jelcza-Laskowic do Wrocławia, która wiedzie przez naszą gminę, a przystanki kolejowe będą w Chrząstawie Małej, Nadolicach Wielkich i Nadolicach Małych, Dobrzykowicach i Kamieńcu, a tuż za naszą granicą – Wrocław, Łany, gdzie będzie można zostawić swoje samochody i rowery bądź dojechać naszą bezpłatną gminną komunikacją, wsiąść w pociąg i dotrzeć do Wrocławia.

W tegorocznym budżecie gminy Czernica, poza inwestycjami wzbogacającymi infrastrukturę, znalazły się również środki finansowe przeznaczone na wsparcie organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, ochotniczych straży pożarnych, klubów sportowych i przedsięwzięć kulturalnych.

– Staraliśmy się, pomimo kosztochłonnych inwestycji, aby znalazły się pieniądze dla ochotniczych straży pożarnych i mamy przygotowane środki finansowe na zakup lekkiego wozu strażackiego. Będą także pieniądze na sport i na zespoły folklorystyczne – podkreśla Włodzimierz Chlebosz. – Muszą znaleźć się środki finansowe wspierające społeczną integrację, a 16 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie przedsiębiorców działających na terenie gminy Czernica, którzy – mam nadzieję – wypracują formułę porozumienia i współdziałania. A nasz samorząd chętnie im w tym pomoże.

HS