wtorek, 26 październikaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Najważniejsze – nie przeszkadzać

Rozmowa z Włodzimierzem Chleboszem, wójtem gminy Czernica

Sukcesów było niemało w gminie Czernica w roku 2017…

– …i ten rok oceniam bardzo dobrze, także dlatego, że zaczęła się w nim realizacja bardzo oczekiwanego zadania – budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach.

A wszystko zaczynało się niezbyt owocnie.

– Rzeczywiście, pomimo tego, że już w grudniu roku 2016 podpisaliśmy umowę z wykonawcą, to prace tak naprawdę rozpoczęły się w lutym tego roku. Najważniejsze, że realizacja tej ważnej dla naszej społeczności inwestycji znacznie przyspieszyła, lada dzień będzie oddana do użytku część przedszkolna obiektu, która przewidziana jest dla 125 dzieci. A część szkolna ma być otworzona w roku 2018 i będzie do niej uczęszczać 450 uczniów. Wykonaliśmy także wiele inwestycji drogowych i oświetleniowych i ten rok pod względem inwestycyjnym był dla naszej gminy bardzo dobry.

Budżet zwiększył się w porównaniu do pierwotnych projektów.

– A fakt ten – poza dobrym pozyskiwaniem przez moich współpracowników środków zewnętrznych – związany jest z migracją. Gmina Czernica jest pierwszą w województwie dolnośląskim i trzecią w Polsce, do której najchętniej migrują ludzie z dużej aglomeracji. A poza tym dochód na jednego mieszkańca w naszej gminie wzrósł i przekroczył po raz pierwszy 2000 zł. Takie zjawisko i przyspieszenie nastąpiło w ostatnich dwóch latach, z czego jestem dumny i dziękuję pani skarbnik Dorocie Wnuk-Lipińskiej oraz zarządzanemu przez nią referatowi za to, że m.in. dzięki ich zabiegom podatki w większej mierze zasilają budżet gminy Czernica. W tym roku zorganizowaliśmy po raz kolejny loterię pod nazwą „Gmina Czernica – TU MIESZKAM, TU PŁACĘ PODATKI”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem i w roku 2018 planujemy ją powtórzyć.

Warto ludziom uzmysławiać, że lokalny patriotyzm buduje.

– Takie rozwiązania przyczyniają się do pobudzania świadomości życia we wspólnocie, i tego, że jeśli chcesz mieć drogę, chodnik, oświetlenie ulicy, to dobrze jest zameldować się w gminie, w której wybudowałeś dom – i tutaj właśnie rozlicz swój PIT.

Dzięki temu gmina będzie mogła realizować więcej zadań infrastrukturalnych.

– Każdemu włodarzowi w kraju o to chodzi, i także praca naszego urzędu ku temu zmierza. Zatem dziękuję za to pracownikom naszego niewielkiego urzędu gminy, w którym zatrudnionych jest tylko 35 solidnie pracujących osób, a także radnym, których większość wspiera działania władz gminy.

Jaki będzie przyszłoroczny budżet gminy Czernica?

– Będzie to budżet rekordowy pod względem inwestycyjnym. Na inwestycje przeznaczymy prawie 27 mln zł, a całkowite wydatki sięgną ponad 82 mln zł. Chcę podkreślić, że gdy zacząłem zarządzać gminą, budżet wynosił około 50 mln zł i przez te trzy lata udało nam się znacznie go zwiększyć. Warto też podkreślić, że nasi sportowcy w tym roku przyczynili się do rozsławiania gminy Czernica. Kolarz szosowy Maciej Bodnar jako trzeci Polak w historii wygrał jeden z etapów Tour de France, zakładam też, że kolejne rekordy świata i medale mistrzostw świata trafią do naszych paraolimpijczyków, wspaniałej pływaczki Oliwii Jabłońskiej i niezrównanego szermierza Jacka Gaworskiego.

Czyli niektórzy mieszkańcy biorą przykład ze swego wójta, który był siódmy w podnoszeniu ciężarów na Olimpiadzie
w Barcelonie.

– Są znacznie lepsi, zdobywają medale olimpijskie i mistrzostw świata i jesteśmy z nich bardzo dumni!

W Jeszkowicach powstało Koło Gospodyń Wiejskich…

– …co świadczy o tym, że pomimo wspomnianej już migracji, wiejskość i dbałość o rustykalną kulturę polską i tradycję dalej jest u nas pielęgnowana i podsycana. Wioski ze sobą rywalizują, ale w sposób pozytywny i integrujący społeczności. Samorząd nie faworyzuje żadnej z miejscowości, najważniejsze jest to, aby nikomu nie przeszkadzać.

A co będzie pan robił w roku wyborczym?

– Zamierzam stanąć w szranki wyborcze, poddać się osądowi naszych mieszkańców i ubiegać się o ponowne wójtowanie w gminie Czernica.

Rozmawiał Sławomir Grymin


 

Przed nami Boże Narodzenie i Nowy 2018 Rok.

Z tej okazji wiele radości, pogody ducha, zdrowia, miłości

i wiele sił, aby budować naszą wspólną dobrą przyszłość

życzą

wójt Włodzimierz Chlebosz

i przewodniczący Rady Gminy Leszek Kusiak