niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Nagrodzona konsekwencja wielu działań

Powoli, rok po roku, cichutko, jakby nieśmiało i bez zbędnych spektakularnych fajerwerków, Czernica w ostatnich latach stała się jedną z najdynamiczniej rozwijających się gmin na Dolnym Śląsku. Konsekwencja zarządzających nią władz samorządowych została nagrodzona, gmina lideruje w Polsce pod względem wzrostu osadnictwa, kolejne budżety są rekordowe i pozyskiwane są olbrzymie zewnętrzne środki finansowe. Naprawdę dzieje się tutaj wiele dobrego i bez dwóch zdań Czernica jest świetnym przykładem patriotyzmu, pracowitości, innowacyjności i zgodnego współdziałania dla dobra całej lokalnej społeczności. A po ostatnich wyborach parlamentarnych widać wyraźnie, że mieszkańcom gminy zależy na demokracji.

Egzamin z demokracji mieszkańcy gminy Czernica zdali na ocenę celującą, osiągając pod względem frekwencji wyborczej najlepszy wynik na Dolnym Śląsku i szósty w kraju.

Głosowali na swoich

– Jestem dumny z naszych mieszkańców, którzy imponująco odrobili wyborczą lekcję i dobrze zdają sobie sprawę z tego, że każdy ich głos wyborczy ma olbrzymie znaczenie – mówi wójt Włodzimierz Chlebosz. – Z wyborów na wybory osiągamy najlepsze wyniki w województwie dolnośląskim i są to wyniki coraz wyższe. W wyborach prezydenckich w roku 2020 osiągnęliśmy 77 proc., a w ostatnich październikowych parlamentarnych ponad 85 proc. Ponadto w tych wyborach nasi mieszkańcy głosowali na dwie nasze mieszkanki, z których Anna Sobolak zdobyła mandat posła na Sejm RP. Natomiast Ewa Pawelec też zdobyła sporo głosów, lecz mandatu nie uzyskała. Nasza społeczność głosowała gremialnie na obie mieszkanki naszej gminy, a Anna Sobolak zdobyła u nas najwięcej głosów [1539 – przyp. autora] wśród wszystkich ubiegających się o mandaty i wyprzedzając nawet Bogdana Zdrojewskiego. Ludzie po prostu głosowali na swoich, działając jak w kręconym kiedyś na naszym terenie popularnym filmie „Sami swoi”. A w kwietniu przyszłego roku odbędą się wybory samorządowe, rządzące się innymi prawami niż parlamentarne. W gminach to przede wszystkim głosowanie na ludzi, których wyborcy dobrze znają, gdzie przynależność partyjna i barwy polityczne są mniej istotne. Trochę inaczej jest w wyborach do sejmiku, które są bardziej upartyjnione.

Rok pełen inwestycji i powrót Dni Czernicy

Rok 2023 był kolejnym ciężkim rokiem dla wielu polskich samorządów, również dla gminy Czernica.

– Ale ja staram się nie narzekać, tym bardziej, że dla naszego samorządu był to rok dobry, w którym mocno inwestowaliśmy – uśmiecha się wójt Włodzimierz Chlebosz. – W sferze społecznej też działo się sporo i po kilkunastu latach powróciliśmy do organizowania Dni Czernicy – święta naszej gminy, co było odrodzeniem się integracji całej naszej społeczności. Chcę też zaznaczyć, że gdy zostawałem wójtem gminy Czernica w roku 2014, było tylko jedno koło gospodyń wiejskich, teraz jest ich jedenaście. Świadczy to niezbicie o tym, że nasza gmina coraz bardziej się integruje, a do tego zwiększa się liczba jej mieszkańców, których jest już ponad 23 tysiące. Pod względem wzrostu osadnictwa przodujemy nie tylko na Dolnym Śląsku – w sierpniu Główny Urząd Statystyczny podał, że gmina Czernica jest krajowym liderem właśnie pod względem wielkości migracji. Niezmiernie ważne jest także to, że osiedlają się u nas ludzie, którzy są odpowiedzialni, potrafią się integrować i chcą razem zmieniać na lepsze swoje wioski oraz najbliższe otoczenie. Są naprawdę aktywni i z tego trzeba się tylko cieszyć.

Włodzimierz Chlebosz, wójt Gminy Czernica Fot. Sławomir Grymin

Sporo ważnych inwestycji

Gmina Czernica sprawnie pozyskiwała zewnętrzne środki finansowe – także z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Było to niezmiernie pomocne w realizacji najbardziej kosztochłonnych przedsięwzięć infrastrukturalnych.

– Pod względem inwestycyjnym rok 2023 był okresem bardzo dobrym dla naszej gminy – ocenia wójt Włodzimierz Chlebosz. – Dla wszystkich pracowników Urzędu Gminy w Czernicy ważne było rozpoczęcie rozbudowy siedziby naszego urzędu. Z jednej strony nasi klienci, czyli mieszkańcy gminy, zasługują na to, aby przychodzić do urzędu, w którym dostępni są pracownicy wszystkich wydziałów, a nie skazywać petentów na wędrówki po gminie. Z drugiej strony interesanci powinni być przyjmowani przez urzędników w odpowiednio komfortowych warunkach. A z trzeciej – co dla mnie jest niezmiernie ważne – pracownicy naszego urzędu powinni pracować w jak najlepszych, prawdziwie estetycznych warunkach, które powinny być standardem w XXI wieku.

Oczyszczalnia ścieków i zespół szkolno-przedszkolny

Samorząd czernicki nie stoi w miejscu i osiągnięte przez niego sukcesy nie spowodowały tego, że osiadł na laurach.

– Rozpoczęliśmy już opracowywanie dokumentacji dotyczącej budowy nowej oczyszczalni ścieków, która będzie powstawała w partnerstwie publiczno-prywatnym i najprawdopodobniej w przyszłym roku wbijemy pierwszą łopatę pod tę inwestycję – dodaje wójt Włodzimierz Chlebosz. – To największe i najważniejsze nasze przyszłoroczne zadanie, a ponadto, co także jest niezmiernie istotne, rozpisaliśmy konkurs na koncepcję budowy nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadolicach Wielkich. Architekci przygotowują już dokumentację, aby w przyszłym roku mieć pozwolenie na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego na 1000 uczniów i 250 przedszkolaków. Będziemy zatem niebawem realizować dwa olbrzymie przedsięwzięcia infrastrukturalne, które w kolejnych latach staną się dla nas największą dumą i największym wyzwaniem logistyczno-finansowym.

W roku 2024 budżet znowu rekordowy

Do 15 listopada samorządy gminne powinny złożyć projekty budżetów do Regionalnych Izb Obrachunkowych.

– Niedawno skończyliśmy omawiać najważniejsze ustalenia dotyczące przyszłorocznego budżetu gminy Czernica i znowu będzie to budżet rekordowy pod względem inwestycji, jednak nie na tyle wysoki, abyśmy mogli spełnić wszystkie spływające do nas wnioski i oczekiwania – podkreśla wójt Włodzimierz Chlebosz. – Oczywiście, tak jak w latach poprzednich, w roku 2024 starać się będziemy o dotacje zewnętrzne ze wszystkich możliwych i dostępnych programów. To m.in. będzie determinować rozwój naszej gminy Czernica i pomoże nam polepszać komfort życia jej mieszkańców, na rzecz których pracuje samorząd.

S.G.