poniedziałek, 10 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Na miarę XXI wieku

W ostatni dzień sierpnia w Dobrzykowicach przy ul. Sukcesu 2 uroczyście otwarto nową salę gimnastyczną przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, nadając jej imię „Olimpijczyków Polskich”.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach Anna Włodarczyk serdecznie przywitała znakomitych gości, których wraz z władzami samorządu gminy Czernica – z wójtem Włodzimierzem Chleboszem i jego zastępcą Andrzejem Czechem na czele – zaprosiła na ten szczególny dla całej społeczności dzień, w tym m.in.: metropolitę wrocławskiego księdza arcybiskupa Józefa Kupnego, wojewodę dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, posła Pawła Hreniaka, dwukrotną złotą medalistkę olimpijską w strzelectwie Renatę Mauer-Różańską, brązową i srebrną medalistkę olimpijską w jeździe szybkiej na lodzie Luizę Złotkowską, srebrną i brązową medalistkę igrzysk paraolimpijskich w pływaniu Oliwię Jabłońską, trzykrotną olimpijkę, wieloboistkę Urszulę Włodarczyk, srebrnego medalistę igrzysk paraolimpijskich w szermierce Jacka Gaworskiego, srebrnego medalistę olimpijskiego Tomasza Motykę oraz Jacka Krzykałę, wielokrotnego mistrza Polski w koszykówce.

Spotkanie uświetnili także: przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, WKS-u Śląsk z dyrektorem Januszem Pilchem, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy szkół z gminy Czernica, sołtysi, przedstawiciele wojska, policji oraz OSP. Witając wszystkich zaproszonych na uroczystość gości, gospodyni tego wydarzenia, dyrektor Anna Włodarczyk, powiedziała m.in.: – Otwierana dziś sala sportowa jest ostatnim etapem rozpoczętej w roku 2016 inwestycji – budowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzykowicach. Oddawany dziś do użytku najnowocześniejszy na terenie naszej gminy obiekt sportowy będzie służył jej najmłodszym mieszkańcom, stworzy im duże możliwości do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, a przez to przyczyni się do podniesienia sprawności fizycznej i prawidłowego rozwoju uczniów.

– Na tę salę społeczność naszej gminy, a przede wszystkim Dobrzykowic, czekała bardzo długo – podkreślił wójt gminy Czernica Włodzimierz Chlebosz, nomen omen olimpijczyk w podnoszeniu ciężarów z Barcelony. – A sala, której otwarcie dzisiaj świętujemy, jest obiektem na miarę XXI wieku. To powód do dumy i wielkiej radości. Ta sala, drodzy uczniowie, ma przybliżyć wam jak najwięcej dyscyplin sportowych oraz nauczyć was szlachetności w walce, skromności w zwycięstwie i godności w przegranej. Będzie to również miejsce dla uczniów z niepełnosprawnościami, bowiem dla naszej gminy ważny jest każdy człowiek. Zainwestowaliśmy w naszą przyszłość – a taką niewątpliwie są nasi uczniowie – ponad siedem milionów złotych. To dobra inwestycja, bowiem sport jest kapitalną formą spędzania czasu. Jestem głęboko przekonany, iż miejsce to stanie się ważnym celem sportowym i społecznym w naszej gminie Czernica.

Święcąc salę, metropolita wrocławski ksiądz arcybiskup Józef Kupny powiedział m.in.: – Boże, Ty mądrze wyznaczasz ludziom pracę i obowiązki i pozwalasz im w zmęczeniu duszy i ciała szukać pokrzepienia i szlachetnej rozrywki. Prosimy Ciebie Boże pobłogosław ten budynek sali gimnastycznej. Niech wszyscy, którzy tutaj będą przychodzić i dbać o tężyznę ciała, łatwiej osiągną duchową równowagę.

List gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytał wojewoda Jarosław Obremski, gratulacje przesłała także europosłanka Beata Kempa. A już po południu w sali po raz pierwszy ćwiczyli uczniowie.

S.G.