poniedziałek, 30 styczniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Koło zamachowe – obwodnica

Rozmowa z Włodzimierzem Chleboszem, wójtem gminy Czernica

Jest tajemnicą poliszynela, iż od stanu komunikacji i dróg zależy w gminie bardzo wiele – jej rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo mieszkańców. W gminie Czernica takim ważnym drogowym elementem jest m.in. Wschodnia Obwodnica Wrocławia.

Włodzimierz Chlebosz
Włodzimierz Chlebosz

– Rzeczywiście, to prawda i bardzo usatysfakcjonowała mnie informacja, iż pan wojewoda dolnośląski wydał pozytywną decyzję na rozpoczęcie budowy odcinka drogi Łany – Długołęka. Ta decyzja była długo oczekiwana przez całą naszą społeczność oraz tych, którzy chcą omijać zakorkowany ruchem pojazdów Wrocław, aby dostać się do północnej części naszego województwa. Realizacja tej inwestycji ożywi gminę Czernica i spowoduje swoisty oddech komunikacyjny dla naszych mieszkańców. Pojawi się także szansa na ponowne wzmocnienie budżetu, bowiem tuż przy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia mamy ponad 50 hektarów terenów przeznaczonych pod przemysł i usługi i dzisiaj jest to obszar niezapełniony przez firmy. Natomiast jestem głęboko przekonany o tym, że powstaną tam kolejne hale i kolejne miejsca pracy i że to właśnie stamtąd – używając kolokwializmu – popłyną kolejne niemałe środki finansowe do naszej gminnej skarbonki.

Zapewne ma pan rację, że obwodnica zdeterminuje rozwój gminy Czernica, ale kiedy rozpoczną się prace i na kiedy przewidywane jest ich zakończenie?

– Słuchy chodzą, że może to być już nawet marzec, i że firma, która wygrała przetarg na budowę obwodnicy, chce jak najszybciej przystąpić do realizacji zadania, aby z wiosną zaczęło się już dziać coś konkretnego. Czekamy na to z wielką niecierpliwością i trzymam mocno kciuki, aby roboty rozpoczęły się jak najszybciej i żeby jak najrychlej oddano obwodnicę do użytku.

Czy – mimo tego, że do zrealizowania WOW upłynie trochę czasu – widać zainteresowanie potencjalnych inwestorów waszymi terenami inwestycyjnymi? Czy inwestorzy także czekają na obwodnicę?

– Oczywiście, że czekają na oddanie obwodnicy do użytku, bowiem głód terenów inwestycyjnych wokół Wrocławia jest wciąż bardzo silny! Organizowane są więc kolejne przetargi na sprzedaż działek pod przemysł i usługi, kierowanych jest też do nas wiele pytań dotyczących tego, kiedy będziemy wystawiać działki na sprzedaż, co można na nich wybudować, jakie jest ich przeznaczenie. Oczywiście pracownicy naszego urzędu skrzętnie odpowiadają na wszelkie pytania, a ponadto zainteresowanych odsyłają także do planów zagospodarowania przestrzennego.

Komunikacja to również kolej…

– …i tutaj prace trwają pełną parą na odcinku Jelcz-Laskowice – Wrocław, a dokładnie od stacji Miłoszyce poprzez Chrząstawę Małą, Nadolice Wielkie i Małe, Dobrzykowice, Wrocław-Wojnów do Wrocławia-Sołtysowic. Ta linia kolejowa jest rewitalizowana, wymieniane są podkłady i szyny, a wszystko po to, aby składy pociągów nie jechały z prędkością 40 km na godzinę, tylko na przykład 100 km na godzinę. Wtedy atrakcyjność kolei znacznie wzrośnie, nasi mieszkańcy będą mieli większy wybór, a przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych arterii komunikacyjnych.

Urząd Gminy Czernica ma być rozbudowany…

– …i jest już projekt rozbudowy budynku urzędu – do obiektu zostanie dobudowana nowsza część. Teraz złożymy dokumenty na pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego we Wrocławiu i w tym roku realizacja tego zadania powinna być rozpoczęta.

Rozmawiał Sławomir Grymin