wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czernica: Bez przestojów

Najnowsza historia gminy Czernica związana jest także z historią wielu zamożniejszych wrocławian, którzy właśnie tę gminę wybrali sobie na miejsce do życia, uciekając od dużej aglomeracji. To wybór świetny i naturalny, bowiem Czernica ma wszystko, co współczesnemu człowiekowi potrzebne do życia. Woda tu czysta i trawa zielona, są lasy, akweny, spokój i cisza, odpowiednia baza oświatowa, niezłe drogi i wreszcie samorząd – skutecznie i konsekwentnie rozwijający gminę, wzbogacając ją o niezbędną infrastrukturę.

Krótko mówiąc, Czernica jest archetypem innowacyjnej polskiej gminy, w której samorząd dobrze planuje, konsekwentnie realizuje strategię rozwoju i działa w sposób zrównoważony, stawiając na wiele sfer. Moda na Czernicę trwa już od wielu lat, ludzie przyjeżdżają tutaj, oglądają, rozważają i wielu z nich zostaje już na zawsze. Ten boom jest zrozumiały, ponieważ gmina ma wiele niezaprzeczalnych walorów. Sielskość tej ziemi docenił przed laty wirtuoz komedii, reżyser Sylwester Chęciński, kręcąc w dobrzykowickich zagrodach sceny do świetnego cyklu komediowego „Sami swoi”, „Kochaj albo rzuć” i „Nie ma mocnych” o przygodach zabużan Pawlaka i Kargula. Nomen omen właśnie Dobrzykowice, okolice Łanów i Kamieńca Wrocławskiego cieszą się dużym wzięciem wśród nowych osadników. Na terenie gminy Czernica jest wiele świetlic wiejskich, bibliotek i sakralnych zabytków, z których najcenniejszy to neogotycki kościół w Chrząstawie Wielkiej zbudowany w roku 1859. Poza tym oczy miłośnika architektury ucieszą: barokowy kościół w Gajkowie pw. św. Małgorzaty z roku 1713, kościół św. Antoniego w Ratowicach, sanktuarium pw. św. Wawrzyńca w Wojnowicach i zabytkowy kościół w Dobrzykowicach z roku 1753, gdzie na wieży widnieje kartusz z herbem Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą, którego część znalazła się we współczesnym herbie gminy Czernica. Wart odwiedzenia jest również skansen w Nadolicach Wielkich, w którym zgromadzono kilka tysięcy interesujących przedmiotów i sprzętów użytku domowego.

Lasy zajmują 20 procent powierzchni gminy i znajdują się przede wszystkim na wschód i południe od Chrząstawy Wielkiej, w rejonie Wojnowic, w pobliżu akwenu Bajkał i Gajkowa, a także Krzykowa, Nadolic Wielkich i Jeszkowic. Przez gminę przepływają Odra i Widawa, a starorzecze Bajkał jest świetnym miejscem do rekreacji i prawdziwym wędkarskim rajem. Tereny gminy świetnie nadają się do turystyki rowerowej, konnej i pieszej, a w Kamieńcu Wrocławskim dodatkową atrakcję stanowi Centrum Rekreacji FamilyFit – połączenie siłowni, fitness i sali zabaw – oraz Wioska Indiańska Tipi Town (labirynt, małe zoo i minigolf dla dzieci).

Gmina Czernica ma niezłą bazę oświatową, kilka podstawówek, dwa gimnazja, zespół szkół i publiczne przedszkole, ale wzrastająca liczba mieszkańców wymusza na miejscowym samorządzie działania uzupełniające tę ofertę.

W ostatnich trzech latach – w dużej mierze dzięki skutecznemu pozyskiwaniu finansowych środków unijnych i innych pieniędzy zewnętrznych – zrealizowano w gminie Czernica wiele inwestycji, w tym m.in.: kanalizację w Nadolicach Wielkich, ogrodzenie boiska w Nadolicach Wielkich i Chrząstawie Wielkiej, remont świetlic w Wojnowicach i Chrząstawie Wielkiej, modernizację sieci informatycznej i budowę oświetlenia ulicznego, wyremontowanie i wyposażenie świetlicy w Ratowicach, budowę boiska do koszykówki w Chrząstawie Małej, remonty i modernizacje świetlic w Gajkowie i Krzykowie oraz modernizację placu zabaw przy Szkole Podstawowej w Ratowicach.

Gmina Czernica wciąż się rozwija, tu nie ma większych przestojów, przychodzą kryzysy gospodarcze, czasami duża woda i inne kataklizmy, ale Czernica trwa, nie poddaje się, jest coraz piękniejsza, gospodarniejsza i przychylniejsza ludziom, którzy ją pokochali.

S.G.