środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas różaneczników

Arboretum w Wojsławicach, słynne z największej w Polsce kolekcji różaneczników i azalii, szczególnie pięknie prezentuje się w maju i czerwcu – w okresie kwitnienia tych roślin.

Kolekcję Narodową wzorcową stanowią historyczne odmiany różaneczników rasy łużyckiej. Najstarsze, niemal 100-letnie okazy, w historycznej części parku, to jego szczególna atrakcja. Specyficzny mikroklimat Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, duża wilgotność powietrza, długo zalegający śnieg, położenie w kotlinie osłoniętej przed suchymi i zimnymi wiatrami, żyzna gleba lessowa wpływają bardzo korzystnie na wiele roślin i pozwalają nam dziś cieszyć się widokiem wspaniale kwitnących krzewów.

W kolekcji Rhododendron, czyli różaneczników i azalii, możemy podziwiać około 900 gatunków i odmian. Właśnie teraz, w okresie ich pełnego kwitnienia, możemy cieszyć się ogromną różnorodnością barw i kształtów niekiedy bardzo okazałych kwiatów, podziwiać misterne i finezyjne ukształtowanie kwiatostanów, a czasem niepowtarzalny zapach. Spacer po zabytkowym parku wśród kwitnących różaneczników czy aleją zwaną „dróżką azaliową” to chwile niezapomniane i pełne uroku.

Gdy przejdziemy do nowszej części parku, cieszyć nas będą widoki wspaniałych rabat, wielokolorowych przestrzeni pięknie zagospodarowanych i bardzo funkcjonalnych. Można wraz z rodziną spędzić tam czas na pikniku przy jednym z wielu stołów lub też po prostu na trawie, podziwiając panoramę okolicznych Wzgórz Dębowych i Gór Sowich. Dzieci są mile widzianymi gośćmi i specjalnie dla nich zorganizowano plac zabaw z licznymi atrakcjami.

Pod koniec maja w Arboretum odbyła się majówka, podczas której po ogrodach pokazowych wszystkich miłośników roślin oprowadzał przewodnik. Było też, na swój sposób niecodzienne, plenerowe nabożeństwo przy kaplicy św. Franciszka. W pierwszą niedzielę czerwca amatorzy ogrodnictwa mogli zasięgnąć porad specjalisty na temat ochrony i nawożenia roślin. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie atrakcje w tym roku.

Warto przypomnieć, że kasy przy Arboretum czynne są codziennie od godz. 9 do 18, zaś w parku można przebywać do godziny 20.

(zo)