czwartek, 23 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas na zmiany

Sezon artystyczny 2022/2023 jest ostatnim, w którym maestro Giancarlo Guerrero prowadzi NFM Filharmonię Wrocławską jako jej dyrektor artystyczny. Współpracę artysty z muzykami zwieńczy zakończenie sezonu symfonicznego „Giancarlo Guerrero i NFM Filharmonia Wrocławska”. Odbędzie się ono 16 czerwca 2023 roku w Sali Głównej NFM o godz. 19.

– Z wielką przyjemnością przez ostatnie sześć sezonów kierowałem NFM Filharmonią Wrocławską jako jej dyrektor artystyczny. W ciągu krótkiego okresu, który obejmował dwa sezony globalnych zakłóceń spowodowanych pandemią COVID, osiągnęliśmy tak wiele: dostarczając wartościowe programy wrocławskiej publiczności, odbywając trasy koncertowe w Europie i Ameryce Północnej, realizując nagrania płytowe, z których jestem bardzo dumny, i walcząc z pandemią, w czasie której przez cały czas publiczność słuchała naszej gry. Po tym czasie nastąpił naturalny moment, aby ocenić, co przyniesie przyszłość i wydało mi się to odpowiednie podjęcie decyzji o rezygnacji z funkcji dyrektora artystycznego pod koniec tego sezonu. Robię to ze świadomością, że powrócę znowu w przyszłym sezonie – i mam nadzieję – jeszcze przez wiele lat poprowadzić muzyków tak wspaniałej orkiestry w tej cudownej sali – mówi Giancarlo Guerrero, dyrektor artystyczny Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Giancarlo Guerrero

– Narodowe Forum Muzyki pragnie wyrazić ogromną wdzięczność Giancarlo Guerrero za ostatnich sześć sezonów, podczas których z dumą obserwowaliśmy rosnący poziom artystyczny oraz mogliśmy wspólnie prezentować publiczności niepowtarzalne koncerty. Niezwykłe zaangażowanie Giancarla zaowocowało wieloma wydawnictwami płytowymi, między innymi dla Deutsche Grammophon, a przede wszystkim – piękną i wartościową więzią z orkiestrą NFM Filharmonią Wrocławską. Razem tworzyliśmy tożsamość instytucji i razem toczyliśmy nierówną walkę z pandemią. Giancarlo chętnie sięgał po nowy repertuar – w tym wiele dzieł polskich kompozytorów, i bez wątpienia stał się ambasadorem naszym oraz całej polskiej kultury za granicą, czego szczególnym wyrazem było tournée po USA. Wszystkie doświadczenia spowodowały, że dla Giancarla NFM jest drugim domem, a my zyskaliśmy wspaniałego przyjaciela. Cieszymy się na przyszłe wspólne projekty, które, jestem przekonany, jeszcze nie raz dostarczą wrocławskiej publiczności najlepszych wrażeń – powiedział Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu. (oko)