wtorek, 5 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas na wydry

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym, tak jak w całym kraju, lato w pełni. Tu jednak wakacje to także dodatkowa praca. Trzeba wykorzystać sprzyjającą pogodę na przeprowadzenie bieżących remontów. A w planie są także duże przedsięwzięcia.

Zoo Wrocław OdrariumJeżeli chodzi o planowane większe inwestycje, to na pewno należy wymienić Odrarium. Ta część ogrodu powstała w 2014 roku. Kosztowała wówczas około 3,3 mln zł. W Odrarium znajdują się zbiorniki, prezentujące faunę i florę czterech odcinków rzeki Odry – Dolną, Środkową, Górną oraz Starorzecze. Można tu zobaczyć ponad 60 gatunków ryb i roślin oraz kilka gatunków kaczek i jedyny występujący w Polce gatunek żółwia – żółwia błotnego.

O rozbudowie Odrarium myślano od dawna i wreszcie plany udało się urzeczywistnić. W czerwcu rozpoczęła się budowa nowoczesnego wybiegu dla narażonej na wyginięcie wydry europejskiej. Koszt tej inwestycji to 1,8 mln zł, w tym dofinansowanie pozyskane w ramach RPO to 1,4 mln zł. Głównym celem inwestycji jest stworzenie obiektu służącego zarówno celom hodowlanym, jak i edukacyjnym – powiedziała na łamach internetowego serwisu zoo Anna Mielnikiewicz, starszy specjalista ds. edukacji, kierownik projektu.

Odrarium od samego początku spełniało ważną rolę edukacyjną. Jest to bowiem część świata, w którym żyjemy każdego dnia, a którego zwykle nie znamy. Tutaj bardzo często zatrzymują się grupy uczniów i przedszkolaków. Tu często na dłużej przystają rodzice z dziećmi.

Zresztą edukacja to ogromnie ważny element działalności wrocławskiego ogrodu. Pracownicy zoo organizują specjalne zajęcia dla uczniów i przedszkolaków. Często również organizatorzy wycieczek sami przygotowują specjalny program zwiedzania. Bardzo często liczne grupy spotkać można np. przy kucach szetlandzkich. Te urocze zwierzęta pochodzące z Wysp Szetlandzkich (200 km na północ od Wielkiej Brytanii) lubią dzieci, są więc dla nich wspaniałymi towarzyszami zabaw. Warto też wiedzieć, że kuce szetlandzkie mają doskonały wzrok i są końmi długowiecznymi. Rasa ta wywodzi się prawdopodobnie od prehistorycznych form kuca, które skarłowaciały w krańcowo surowych warunkach klimatycznych.

Oczywiście nieustannie ogromnym zainteresowaniem cieszy się Afrykarium – największa inwestycja wrocławskiego ogrodu. To pierwsze w Polsce oceanarium sprawiło, że wrocławskie zoo zostało największą biletowaną atrakcją turystyczną kraju. W Afrykarium też oczywiście cały czas coś się dzieje. Nie tak dawno na przykład mieszkające tam od dwóch lat rekiny arabskie po raz pierwszy złożyły jaja. W środowisku naturalnym rekin arabski zamieszkuje głównie rafy koralowe i laguny Morza Arabskiego. Jest niedużym rekinem, którego ciało osiąga długość do 80 cm.

Sensacją wiosny w zoo jest jednak informacja, że we Wrocławiu po raz pierwszy w historii urodził się kuskus niedźwiedzi. Jest to gatunek endemiczny. Żyje jedynie na indonezyjskiej wyspie Celebes. Jego hodowlę zachowawczą prowadzą tylko cztery ogrody zoologiczne na świecie.

(otm)