sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas na spacer

A jak spacer – to po wrocławskim ogrodzie zoologicznym, który z roku na rok przyciąga coraz większą liczbą atrakcji i coraz lepiej uczy, jak wielką i ważną sprawą jest ochrona bioróżnorodności naszej Ziemi.

Warto więc spotkanie z mieszkańcami zoo zacząć od pawilonu, w którym… zwierząt nie ma, czyli znajdującego się obok wejścia głównego pawilonu „Klimat, zwierzęta, ludzie”. Otwarty 18 grudnia 2015 roku, jest poświęcony kwestiom zmiany klimatu i ich wpływu na bioróżnorodność obszarów polarnych. Wypełniony instalacjami i stanowiskami interaktywnymi pawilon pomaga zrozumieć, jaki wpływ my, zwyczajni ludzie, mamy na otaczający nas świat. Cały świat.

O ekologii warto myśleć, zwiedzając pawilon „Madagaskar”. Ten odległy świat, zachwycający różnorodnością, jest domem dla tysięcy endemitów. Niektóre z nich – m.in. lemury wari, lemury alaotrańskie czy żaby pomidorowe – możemy tu zobaczyć, bowiem w pawilonie jest 40 gatunków zwierząt i 60 gatunków roślin. Pamiętajmy, że Czerwona Wyspa to z jednej strony cudowny świat różnorodności biologicznej, z drugiej – miejsce, gdzie owa bioróżnorodność jest, przez niszczenie lasów na ogromną skalę, skrajnie zagrożona.

Skrajnie zagrożony jest także nosorożec indyjski, bezlitośnie mordowany przez kłusowników, bowiem nie brak wciąż ludzi, którzy wierzą w cudowną moc jego rogu. Ta moc to okrutna bzdura, która doprowadziła do prawie całkowitej zagłady nosorożca indyjskiego. We wrocławskim zoo można te zwierzęta podziwiać na pięknym, świetnie do ich potrzeb dostosowanym wybiegu. Uwielbiające wodę nosorożce mają tu prysznic, basen ogrzewany energią słońca, a wybieg i pawilon dzielą z jelarangami i gibonami czapnikami.

Problem zmian, niszczących świat roślin i zwierząt, dotyka także bliższych nam niż Madagaskar czy Indie terenów. Ot, choćby rysie… W Polsce jest ich około 200 i objęte są ścisłą ochroną. Oczywiście, tego pięknego kota możemy podziwiać we wrocławskim zoo, w tej jego części, która prezentuje faunę Europy. Rysie sąsiadują z żubrami i niedźwiedziami brunatnymi, czyli przedstawicielami bliskiego nam geograficznie świata zwierząt. Wybieg dla rysiów powstał niedawno, jest bardzo przestronny i tak urządzony, że zwierzęta czują się tam komfortowo, a zwiedzający doskonale mogą je obserwować.

Madagaskarskie lemury, nosorożec, rysie… Zwierzęta rzadkie i piękne. A gdy wybierzemy się do wrocławskiego zoo i będziemy chcieli całą tę trójkę odwiedzić, to przy okazji poznamy wiele jeszcze zwierząt – jak choćby niezwykle rzadkie okapi czy warany z Komodo – bowiem bohaterowie tej opowieści o wrocławskim zoo mieszkają daleko od siebie…

Ata
 

KWIECIEŃ – WRZESIEŃ 2016

Poniedziałek – piątek

9.00-18.00

Afrykarium – w poniedziałki od 10.00

• Wejście, kasy, POK – 9.00-17.00

• Sobota, niedziela oraz święta – 9.00-19.00

• Wejście, kasy, POK – 9.00-18.00

Pawilon „Klimat, zwierzęta, ludzie” – od 11.00


 

Uwaga!

Do ogrodu można wejść tylko w godzinach funkcjonowania kas. Dotyczy to zarówno posiadaczy biletów jednorazowych, jak i kart rocznych.