wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas na Chamlety

Organizatorzy IV edycji festiwalu reklamowej chały i chamstwa, czyli Chamletów, do 3 listopada czekają na propozycje kiepskich reklam rodzimej produkcji. Czy tym razem laureaci odważą się odebrać statuetki w formie zgniecionej kartki papieru? Przekonamy się już 29 listopada podczas festiwalowej gali, która po raz pierwszy odbędzie się w mieszczącej 530 osób auli na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Gdzie można zgłaszać reklamy głupie, seksistowskie, obraźliwe, bardzo złe graficznie? Są trzy sposoby: umieszczając kandydata w profilu Chamleta na facebooku, wysyłając e-mail na adres chamlet@chamlet.pl lub wypełniając formularz dostępny na stronie ogranizatorów.

Po raz pierwszy w historii Chamletów przewidziano pięć kategorii konkursowych: druk (połączono reklamę prasową i zewnętrzną), reklama internetowa, reklama telewizyjna, społeczno-polityczna oraz communications design (logo firm, inne elementy komunikacji wizualnej).

Nowością jest także miejsce gali podczas której organizatorzy spróbują wręczyć nietypowe statuetki autorom najbardziej kiepskich reklam. Dotychczas gala odbywała się w największej sali w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Mieściła ona 250 osób, ale zainteresowanie było tak ogromne, że zdecydowano się przenieść imprezę do auli na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii, która pomieścić może aż 530 osób.

Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Michael Fleischer, szef Zakładu Projektowania Komunikacji UWr i Instytutu Grafiki SWPS. Propozycje reklamowej chały i chamstwa nadesłane przez internautów są potem ocenianie przez jury, w którym nie zasiądą ani rynkowi specjaliści od reklamy, ani twórcy reklam – ci przecież są potencjalnymi zdobywcami zgniecionych kartek papieru. W skład jury wchodzą teoretycy komunikacji społecznej: prof. Michael Fleischer, prof. Grażyna Habrajska, prof. Alosza Awdiejew, prof. Dariusz Doliński, dr Michał Grech, Dirk Henkelmann, prof. Jerzy Jastrzębski oraz prof. Andrzej Zawada.

Po ogłoszeniu finalistów internauci będą mogli „docenić” reklamę najgorszą z najgorszych i przyznać jej zaszczytny tytuł Super Chamleta 2013. Głosowanie odbędzie się na portalu wrocław. gazeta.pl zaraz po gali.

Kto zwyciężył w poprzednim roku? „Faszysta Hans, który w 1943 zamordował 40 osób” – ten plakat okazał się najgorszą reklamą prasową w Polsce. W kategorii reklama telewizyjna bezkonkurencyjny był spot telewizyjny sklepu z militariami bron.pl. Najgorsza reklama zewnętrzna to billboard „z panią z niebieską beczką między nogami”, czyli reklama jelit naturalnych – Kadek. Laureatem Chamletów 2012 w kategorii reklama społeczno-polityczna była kampania promująca opłacanie abonamentu RTV. W kategorii communications designs nagrody były dwie: dla plakatów reklamujących ONR i Stowarzyszenia Zadruga.

Jak będzie tym razem? Internauci, do dzieła!

Organizator festiwalu: Zakład Projektowania Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego.