czwartek, 22 lutegoKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Czas czereśni

Niedziela 25 czerwca w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach to dzień pod znakiem czereśni.

Teraz właśnie dojrzewają te smaczne owoce, z których uprawy niegdyś słynny był Dolny Śląsk. Z inicjatywy prof. Tomasza Nowaka w Wojsławickim Arboretum na powierzchni 12 hektarów utworzono bank genów historycznych odmian czereśni i posadzono ponad 2 tysiące tych drzew. Goście będą mieli rzadką okazję aby bez ograniczeń degustować, porównywać smak owoców bardzo różnorodnych odmian.

Na godzinę 9 zaplanowano w Arboretum kiermasz roślin i przetworów owocowych. Przed południem odbędą się dwa wykłady, a w samo południe rozpocznie się spacer z przewodnikiem i IV Warsztaty Sadownicze, poświęcone m.in. szczepieniu drzew. Po południu zostaną ogłoszone wyniki konkursu kulinarnego „Czereśniowe fantazje” oraz ekologicznego „Strachy na wróble”. O godzinie 14.30 rozpoczną się wybory króla i królowej czereśni.

Interesująco zapowiada się koncert z cyklu „Muzyka w ogrodzie”, w godz. 15.00–18.00. Zespół z Ukrainy zaprezentuje „Muzykę narodów z Odessy”, następnie młodzi muzycy z Wrocławia przedstawią utwory z dawnych lat w nowych aranżacjach.

Obecnie w wojsławickim Arboretum na wielu rabatach królują róże zachwycając swoją ogromną różnorodnością. Są to zarówno odmiany historyczne, jak i róże pnące, okrywowe, miniaturowe i nostalgiczne. To także moment kwitnienia pięciorników, cudownie pachnących jaśminowców i piwonii.

Więcej informacji: www.arboretumwojslawice.pl