Z aplikacją i serwisem internetowym mObywatel szybko i wygodnie załatwimy sprawy urzędowe. A do tego swoje cyfrowe dokumenty będziemy mieli zawsze pod ręką w aplikacji. Nowa wersja aplikacji to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez dotychczasowych użytkowników.
W lipcu weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. Nową aplikacją, a mówiąc dokładniej wygenerowanym w jej ramach mDowodem, można się posługiwać we wszystkich miejscach poza bankami (tam od 1 września tego roku), przy przekraczaniu granicy kraju i w sytuacji, w której wyrabiamy nowy dowód osobisty. mDowodu (ten dokument nie jest tym samym co plastikowy dowód osobisty) będziemy mogli użyć w takich sytuacjach, jak np. wizyta w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy.
mDowód ma inną datę ważności i wydania oraz numer i serię niż tzw. plastikowy dowód. Jest dostępny wyłącznie online w aplikacji mObywatel. W związku z tym nie trzeba już nosić ze sobą plastikowego dowodu, bo każdy będzie miał obowiązek ustawowy akceptowania mDowodu. Ale warto podkreślić, że nie zwalnia to z obowiązku posiadania tradycyjnego dowodu osobistego.
Nowymi, zapowiadanymi usługami w aplikacji mObywatel będą między innymi funkcje: zastrzeż PESEL, która umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości; e-Doręczenia (elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru); e-Pełnomocnictwa – usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi; e-Wizyta w ZUS (umówienie przez internet wizyty w placówce ZUS); zgłoszenie utraty dowodu osobistego przez aplikację; tymczasowe prawo jazdy w mObywatelu; legitymacja osoby z niepełnosprawnością, potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności; nowe dokumenty lokalne (w zależności od samorządu). W nowej wersji mObywatela znajdziemy również takie usługi jak zgłoszenia naruszeń środowiskowych oraz możliwość sprawdzenia najważniejszych informacji o pojeździe w zakładce „Bezpieczny autobus”.
Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. W zależności od ustawień w telefonie, stara wersja mObywatela albo zaktualizuje się sama, albo trzeba ją samemu zaktualizować. Wszystko jednak działa sprawnie i intuicyjnie.
Warto zaznaczyć, że podczas aktywacji mObywatela 2.0 telefon uzyskuje unikalny certyfikat. Dane konkretnej osoby po sprawdzeniu ich autentyczności i integralności z systemami państwowymi zyskują certyfikat z Ministerstwa Cyfryzacji. Dodatkowo są szyfrowane. Dla większego bezpieczeństwa nie są przechowywane w systemie mObywatela 2.0, tylko w specjalnym szyfrowanym kontenerze danych. Dzięki temu są znacznie lepiej chronione przed potencjalnymi próbami cyberprzestępstw.
(JK)