niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Cuda Wratislavii (Cantans…)

Europa Cantans” – to tytuł festiwalu w roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Wratislavia Cantans – 51. edycja – ukazuje bogactwo i różnorodność muzyki europejskiej. Zabrzmią m.in. takie arcydzieła, jak obie Pasje Bacha, Msza koronacyjna Mozarta, symfonie Beethovena i Szostakowicza. Wystąpią słynne osobowości muzyczne, m.in. sir John Eliot Gardiner, Jordi Savall, Andrey Boreyko, Philippe Jaroussky.

Otworzy 51. Wratislavię – 3 września – prowadzona przez Andreya Boreyko XIII Symfonia „Babi Jar” Dymitra Szostakowicza, a dzień później IX Symfonią Ludwiga van Beethovena zadyryguje Giovanni Antonini, dyrektor muzyczny Wratislavii, wystąpią zaś Kammerorchester Basel i chór NFM. Kolejna wielka forma – Msza koronacyjna Mozarta w interpretacji włoskiej orkiestry Academia Montis Reaglis – zabrzmi w kościele Marii Magdaleny, zgodnie z Wratislaviową tradycją prezentowania dzieł sakralnych w świątyniach. Festiwal zakończy 18 września w NFM Pasja według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha, którą poprowadzi sir John Eliot Gardiner, a wykonawcami będą Monteverdi Choir i English Baroque Soloists. Druga Bachowska Pasja czeka nas 11 września – to inscenizowana Pasja Janowa z udziałem barokowego zespołu B’Rock, Chóru NFM, solistów pod dyrekcją Andreasa Speringa i w reżyserii Pierre’a Audi, ze scenografią Wima Delvoye.

51. Wratislavia Cantans to także recitale i koncerty kameralne. Wśród nich spotkanie z uwielbianym wiolonczelistą, Giovannim Solimą, który 13 września w Kolegiacie Świętego Krzyża zagra z zespołem wokalnym Le Mystere des Voix Bulgares; 5 września wystąpi zaś kontratenor Philippe Jaroussky, uważany za najznakomitszy taki głos i talent lat ostatnich.

Dwa koncerty będą fascynującym połączeniem utworów dawnych ze współczesnymi. Znakomity Huelgas Ensemble (9 września) wykona fragmenty mszy za zmarłych – zabrzmi muzyka skomponowana w okresie renesansu przez Flamanda, Jacobusa de Kerle, i współcześnie przez Niemca, Wolfganga Rihma, a 10 września w Oratorium Marianum, na koncercie NFM Leopoldinum z udziałem członków Il Giardino Armonico, zabrzmią utwory György’ego Ligetiego oraz barokowych kompozytorów-eksperymentatorów – Daria Castella, Michelangela Rossiego i Claudia Monteverdiego.

A to tylko niewielka część Wratislaviowych cudów…

Ata


51. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego 3-18 września 2016