poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Co robić z OFE?

Kilkanaście milionów Polaków do końca lipca ma czas na podjęcie decyzji, czy pieniądze zgromadzone w OFE oddać państwu (zdeponować na wirtualnych kontach ZUS), czy nadal trzymać je na swoim rachunku.

Zwlekanie z wydaniem opinii przez Sejm i Prokuraturę Generalną w sprawie OFE utrudnia i opóźnia rozpoznanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny – uważa Jerzy Stępień, jego były prezes. Dodatkowo w podjęciu decyzji przez najbardziej zainteresowanych, czyli Polaków gromadzących swoje pieniądze w OFE, przeszkadzają wprowadzone przepisy, które uniemożliwiają OFE dotarcie do zainteresowanych.

Z badania przeprowadzonego przez money.pl wynika, że 58,7 proc. Polaków nie wie, co trzeba zrobić, aby pozostać w OFE, a kolejne 8,1 proc. udzieliło złej odpowiedzi na pytanie. O tym, że aby pozostawić część składki w OFE, trzeba złożyć odpowiednią deklarację w oddziale ZUS lub przez platformę ePUAP, wiedziało tylko 33,2 proc. obywateli. „Takie wyniki można określić sukcesem rządu, chcącego przejąć z OFE jak najwięcej funduszy na potrzeby zmniejszania długu publicznego” – komentował niedawno obserwator polskiego rynku w miesięczniku „Forbes”.

(mt)