sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Cisna: Bieszczadzkie cudo

Są miejsca na świecie, do których chce się wracać. Dla mnie jest to południe Madagaskaru, delta Okawango w Botswanie, krater Ngorongoro w Tanzanii, Park Manu w Peru i nasza bieszczadzka gmina Cisna, kraina utkana z górskiej mgły, pachnących lasów i rozległych połonin.

Kraina współistnienia człowieka i hojnej natury, pełna różnorodności i kontrastów, gdzie obok gwarnych szlaków turystycznych odnajdziesz odludne i rozśpiewane ptactwem zakątki. To także świetne miejsce dla wypoczynku, relaksacyjnych spacerów, beztroskich wędrówek oraz ekstremalnych biegowych festiwali, rajdów konnych i narciarskich biegów. Ale lokowana przed wiekami na prawie wołoskim Cisna to także ciekawa historia, nietuzinkowe zabytki, bogata paleta imprez kulturalnych, interesujące rękodzieło artystyczne oraz kulinarne przyjemności wykwintnego stołu i pełnej piwniczki.

Warto również podkreślić, iż podkarpacka Cisna jest także sprawnie działającym organizmem, w którym dobre plany są realizowane konsekwentnie, infrastruktura gminy z roku na rok jest coraz bogatsza, a starożytną rzymską zasadę „gdzie zgoda, tam zwycięstwo” miejscowy samorząd wdraża z powodzeniem w codziennej robocie.

Do priorytetów inwestycyjnych gminy należy modernizacja oczyszczalni ścieków i sieci wodociągowej dostosowana do rozbudowy miejscowości. Poza tym zostanie zrealizowany ważny projekt chroniący klimat, poprzez dofinansowanie i organizację wymiany pieców centralnego ogrzewania oraz montaż pomp cieplnych i instalacji fotowoltaicznych w budynkach indywidualnych. Ponadto wybudowane będą wiaty rekreacyjno-przystankowe w wielu miejscowościach, a inwestycje drogowe i budowa chodnika w Cisnej zwiększy bezpieczeństwo turystów i mieszkańców gminy.

– Staramy się, zachowując klimat i wyjątkowość otaczającej nas natury, dokonywać inwestycji niezbędnych dla odpowiedniego standardu życia i zachowania walorów środowiska – uśmiecha się wójt gminy Cisna Renata Szczepańska. – A dużo nam się udaje dokonać, bowiem współpraca z radnymi opiera się na szacunku i wspólnej pracy na rzecz naszej całej społeczności.

Warto przyjechać do Cisnej i podczas wspaniałych górskich peregrynacji usłyszeć siebie. Ja pokochałem prawdziwie to miejsce za drugim razem. A jak będzie z Tobą?

S.G.