sobota, 20 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Cisek: Dobre miejsce na ziemi

Przed dwoma laty w plebiscycie „Śląska SuperGmina” miesięcznika „Wrocławianin” gmin Cisek zajęła siódmą lokatę na 240 gmin dolnośląskich i opolskich, ale kto zna tę małą ojczyznę, tego wysokie miejsce Ciska nie zdziwi. Pięknie tutaj, gospodarnie, zapobiegliwie i zgodnie, a co za tym idzie – jest atmosfera do dobrej pracy na rzecz żyjących tutaj ludzi i taką właśnie robotę realizuje od wielu lat miejscowy samorząd.

Niedaleko jest od gminy Cisek do Kędzierzyna-Koźla, stolicy powiatu, nic więc dziwnego w tym, że mieszkańcy miasta uciekają z aglomeracji, szukając spokoju i lepszego miejsca do wypoczynku. Znajdują go także o przysłowiowy rzut beretem właśnie w przyjaznej gminie Cisek, zamieszkanej przez ludzi pracowitych, tradycyjnie kochających tę ziemię – ziemię, która sukcesywnie się zmienia, ziemię z roku na rok bogatszą pod względem infrastrukturalnym, ziemię zarządzaną przez z jednej strony szanujący przeszłość, a z drugiej innowacyjny samorząd. Trzeba też podkreślić, że dzisiaj żyje się tutaj znacznie bezpieczniej niż przed laty – gdy woda czyniła spustoszenia – a wszystko dzięki powstającemu systemowi wałów przeciwpowodziowych.

Cisek to nie tylko dobre gleby i świetne umiejętności miejscowych rolników, to także dobra baza oświatowa, nieźle rozwijająca się agroturystyka, ciekawe trasy konne i rowerowe oraz spływy Odrą – kajakowe, pływadłami i motorówkami.

Ostatnie cztery lata mijającej kadencji samorządowej były szczególnie owocne dla miejscowego samorządu, który z powodzeniem sięgał po finansowe środki zewnętrzne, przede wszystkim z programowania unijnego 2007-2013. Dzięki temu budowano i modernizowano drogi, modernizowano także budynki socjalne i przedszkola, powstawały nowe place zabaw dla dzieci i wiejskie świetlice, montowano nowe oświetlenie ulic, przebudowywano przepusty, drogi dojazdowe do gruntów rolnych i zagospodarowywano centra wsi oraz kanalizowano gminę.

Najważniejsze, że w gminie Cisek konsekwentnie niwelowane są zapóźnienia cywilizacyjne i choć do zrobienia jest jeszcze niemało, a przyszłe lata na pewno przyniosą inne trudne wyzwania, to przyszłość tej gminy jawi się optymistycznie. Warto więc odwiedzić cisecką ziemię, warto założyć tutaj swój dom i pracować dla własnego dobra i powodzenia tej społeczności.

S.G.