niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chrońmy małe ojczyzny

Pod koniec marca w Kielcach nie powinno zabraknąć nikogo, komu zależy na czystym świecie. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH to miejsce spotkań firm zajmujących się szeroko rozumianą ochroną środowiska oraz tych, którzy z ich wiedzy korzystają. Do tych ostatnich na pewno zaliczają się przedstawiciele samorządów.

Od 30 do 31 marca na terenie Targów Kielce królować będzie tematyka gospodarowania odpadami, recyklingu i odnawialnych źródeł energii. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH, które odbędą się już po raz siedemnasty, pokażą, jak nowoczesne technologie oraz innowacyjne rozwiązania wspierają i są stosowane w gospodarowaniu odpadami, ochronie środowiska, kreowaniu postawy proekologicznej. To na pewno ważne miejsce także dla przedstawicieli samorządów, szefów wielu spółek samorządowych, instytucji zajmujących się promocją „zielonego świata”. Trzeba bowiem pamiętać, że budowanie normalności należy zacząć od małych ojczyzn – od naszych sołectw, gmin, powiatów, miast. Czyste podwórko, ulica, osiedle, segregacja i przetwórstwo odpadów na jak najniższym poziomie, oszczędność energii w domu, na klatce schodowej, w gminnym urzędzie – to tu musimy zacząć naszą drogę do czystego i bezpiecznego świata.

Rynek odpadów w Polsce jest szacowany na około 1,2 mld euro. W blisko 40-milionowym kraju recyklingiem, czyli przetwarzaniem odpadów na surowce wtórne, zajmuje się około tysiąc firm, natomiast kilka tysięcy przedsiębiorstw zajmuje się samą zbiórką odpadów. Potrzeby inwestycyjne branży gospodarki odpadami w Polsce szacowane są obecnie na co najmniej 20 mld złotych w perspektywie do roku 2020, co stanowi ogromne wyzwanie dla branży już na najbliższe lata. Dzięki rządowym regulacjom rynek gospodarki odpadami w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestycji i partnerstwa publiczno-prywatnego.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH to wydarzenie poświęcone nowoczesnym technologiom stosowanym w gospodarowaniu odpadami, innowacyjnym rozwiązaniom sprzętowym i działaniom sprzyjającym ochronie środowiska. To okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i relacji inwestorskich oraz znalezienia potencjalnych klientów w kraju, przed którym stoją duże wyzwania w zakresie gospodarowania odpadami.

Zakres branżowy tegorocznej wystawy oraz towarzyszących jej konferencji i branżowych spotkań obejmuje między innymi odzysk, unieszkodliwianie, transport odpadów czy segregację odpadów, a także gospodarkę odpadami komunalnymi. Ważne miejsce zajmuje na targach także wspomaganie gospodarki odpadami oraz wyroby dla gospodarki odpadowej (m.in. uszczelnienia składowiska i powierzchni terenu, wyposażenie składowisk i sortowni odpadów, urządzenia do unieszkodliwiania odpadów, pojemniki na odpady czy urządzenia do transportu i usuwania odpadów). Na targach pojawią się również urządzenia do utrzymania czystości ulic, budynków i pomieszczeń, sprzęt do pielęgnacji zieleni oraz systemy i urządzenia do oczyszczania ścieków przemysłowych i komunalnych.

(MM)
 

Równolegle z targami EKOTECH w Kielcach każdego roku mają miejsce Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia, stanowiąc kompleksowe dopełnienie oferty. Stoiska wypełnia sprzęt związany z odnawialnymi źródłami energii, wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii oraz eksploatacją urządzeń energetycznych i modernizacją tych już istniejących.