poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chojnów: Miasto wielu inicjatyw

Zapraszamy do Chojnowa. Piętnastotysięczne miasteczko w środkowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego ma wiele do zaoferowania zarówno przedsiębiorcom, jak i turystom.

Wiodący przez Chojnów szlak handlowy Via Regia przez wieki kształtował gospodarkę, miał też wpływ na infrastrukturę. Miasto do dzisiaj zachowało specyficzny klimat minionych stuleci oraz wiele cennych zabytków stanowiących o jego uroku. Niemal 700-letnią historię prześledzić można, poznając cenne obiekty – sakralne i świeckie – oraz bogate zbiory Muzeum Regionalnego, którego siedzibą jest zamek zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, za czasów Henryka V. Niedawno zrewitalizowany Rynek został zaprojektowany tak, by nawiązywał charakterem i funkcją do czasów swojej świetności. Centralnym punktem tego miejsca jest atrakcyjna fontanna z postacią tkacza, symbolizującego rzemieślnicze tradycje miasta.

Dumą Chojnowa jest gotycka fara wzniesiona w latach 1390-1468. Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest trójnawową, orientowaną bazyliką wzniesioną na planie krzyża łacińskiego. We wnętrzu kościoła i na jego ścianach zewnętrznych wmurowane są epitafia z okresu renesansu, manieryzmu, baroku i klasycyzmu, między innymi są wśród nich epitafia pastorów. Równie ciekawy jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, wybudowany w latach 1909-1911 według projektu berlińskiego architekta Friedricha Oskara Hossfelda w stylu neoromańskiej bazyliki.

Nad miastem góruje odrestaurowana, gotycka Baszta Tkaczy, wzniesiona w XV wieku. Obiekt bronił północnej kurtyny murów obronnych, dziś jest obiektem wystawowym, widokowym i symbolem kultywowanych przez samorząd tradycji tkactwa. Do tych czasów nawiązuje cykliczna impreza organizowana od 12 lat – Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego, na który w tym roku miasto zaprasza 7 czerwca. W otoczeniu klimatycznych straganów usytuowanych w centrum Rynku bawić nas będą zespoły muzyczne i taneczne, a gwiazdą Festiwalu będzie grupa Pektus.

Turyści znajdą w Chojnowie także wiele miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych: krytą pływalnię, plenerową siłownię, korty tenisowe, wielofunkcyjne boiska, parki, a w kalendarzu miejskich imprez ponad 100 propozycji spędzenia miłego popołudnia.

Przedsiębiorcom samorząd oferuje 5,48 ha atrakcyjnych terenów w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ulgi podatkowe przy tworzeniu nowych miejsc pracy i działalność Lokalnego Okienka Przedsiębiorczości udzielającego wszelkich informacji dotyczących zakładania firmy, jej prowadzenia, a także finansowania ze źródeł budżetu państwa i środków Unii Europejskiej.

Atutem Chojnowa jest niewątpliwie jego położenie – w niewielkiej odległości od autostrady A4, przy zmodernizowanej linii kolejowej E30, co stwarza wiele możliwości dla inwestycji.

W chojnowskiej podstrefie LSSE wyznaczono dwa atrakcyjne tereny do zagospodarowania, posiadające bezpośredni dostęp do drogi publicznej, mediów i infrastruktury technicznej.

W rejonie ul. Fabrycznej i ul. Kraszewskiego wyodrębniono działkę o pow. 2,3657 ha z przeznaczeniem na działalność produkcyjną, usługi komercyjne (w zakresie produkcji) i usługi publiczne. Przy ul. Łużyckiej zlokalizowana jest działka o pow. 3,1106 ha przeznaczona na działalność przemysłową, magazynową czy składową.


 

Więcej o Chojnowie – jego historii, zabytkach, propozycjach kulturalnych, sportowych, o działalności organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, o inwestycjach i terenach do zagospodarowania – na oficjalnej stronie miasta: chojnow.eu