czwartek, 20 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chojnów – miasto: Program zrealizowaliśmy w całości

Na mapie polskich miasteczek dolnośląski Chojnów jest jednym z miejsc, w którym życie płynie raczej spokojnie, a samorząd realizuje znakomitą większość zaplanowanych zadań i inwestycji. A wartością dodaną jest bez wątpienia zgodna współpraca władz miasta z radnymi. W Chojnowie już od wielu lat szkoda czasu na czczą gadaninę, kłótnie i forsowanie partykularnych lub politycznych interesów. Zadania infrastrukturalne nie noszą tutaj partyjnych barw, a najważniejsze jest dobro całej chojnowskiej społeczności. Dlatego Chojnów jest bez wątpienia miastem, z którego warto brać przykład.

Jan Serkies
Jan Serkies

– Mijającą kadencję oceniam jako bardzo dobrą dla naszego samorządu, chojnowskiej społeczności i naszego miasta, bowiem jeśli popatrzymy na różne sfery życia społecznego gminy – łącznie z gospodarką – to miasto zdecydowanie poszło do przodu – mówi burmistrz Jan Serkies. – Chojnów nieźle się rozwinął dzięki realizacji wielu naszych miejskich inwestycji. Przypomnę tylko, że realizujemy ogromną inwestycję opiewającą na około pięć milionów złotych – rozbudowę rejonowej przychodni zdrowia, ale również remont stołówki przy Szkole Podstawowej nr 4, który pochłonie około półtora milion złotych. Ponadto wybudowaliśmy żłobek i mógłbym przytoczyć mnóstwo zrealizowanych przez nas projektów i inwestycji, które były wykonywane także dzięki niemałym środkom finansowym pozyskanym przez nas z Unii Europejskiej, a także zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, jak i z budżetu naszego państwa. Chciałbym też podkreślić, że program nakreślony przez nas na początku tej kadencji w zasadzie zrealizowaliśmy w całości, a nawet zrobiliśmy jeszcze więcej niż zamierzaliśmy. Poza tym nasza gmina wzmocniła swój potencjał gospodarczy, także dzięki południowokoreańskiemu koncernowi, który kupił jeden z chojnowskich zakładów i teraz rozwija się w branży motoryzacyjnej. Rozwinęła się także nasza specjalna strefa ekonomiczna, w której chojnowianin kupił teren i buduje fabrykę okien i drzwi. A w przyszłości będziemy chcieli, aby strefa dalej się rozwijała, więc gros środków finansowych przeznaczymy m.in. na poprawę infrastruktury drogowej.

W kadencji 2014-2018 gmina miejska Chojnów rzeczywiście zrealizowała mnóstwo inwestycji, m.in.: zakończono przebudowę budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, wymieniono pokrycie dachu Przedszkola Miejskiego nr 1, wybudowano żłobek miejski, zakupiono i zamontowano wyposażenie sali widowiskowo-kinowej w budynku MOKSiR, zmodernizowano dach Gimnazjum nr 2, zbudowano sieć wodociągową i kanalizacji sanitarnej w ciągu ul. Wyspiańskiego oraz przy ul. Niemcewicza, Małachowskiego i Witosa, przebudowano ulice Rejtana i Broniewskiego, przebudowano dojazd do budynku nr 12 przy ul. Sikorskiego, zbudowano parking dla samochodów osobowych przy ul. Grunwaldzkiej, przeprowadzono termomodernizację budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wyremontowano boisko wielofunkcyjne przy stadionie miejskim, zbudowano ogród zabaw przy ul. gen. Stanisława Maczka, zamontowano oświetlenie Parku Śródmiejskiego oraz przy ulicach Słowiańskiej i Drzymały – Chopina, zmodernizowano dach budynku Gimnazjum nr 1, wybudowano centrum medyczne dla rejonu Chojnowa wraz z zakupem specjalistycznego sprzętu medycznego, przebudowano jezdnie i chodniki na ulicach Małachowskiego i Witosa, przy ulicach Paderewskiego, Kilińskiego, Solskiego, Kochanowskiego, Słowackiego, Sienkiewicza i Bolesławieckiej przebudowano chodniki, zamontowano oświetlenie przy ulicach Drzymały, Chopina i Legnickiej oraz wymieniono okna w Centrum Edukacyjnym.

Warto także podkreślić, iż gmina miejska Chojnów w latach 2015-2018 pozyskała zewnętrzne środki finansowe w łącznej wysokości 5 861 308 zł. W roku 2015 w Chojnowie zrealizowano inwestycje na kwotę 6 579 908 zł, w roku 2016 na kwotę 3 091 378 zł, w roku 2017 na kwotę 6 484 427 zł i w roku 2018 zaplanowano wydatki inwestycyjne na kwotę 17 506 369 zł.

HS