niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chojnów – miasto: Historia i nowoczesność

Z jednej strony wspaniałe zabytki, z drugiej ciekawe przedsięwzięcia kulturalne, z trzeciej inwestycje, a wszystko to pokrótce charakteryzuje dolnośląski Chojnów, miasto niezmiernie interesujące i świetnie zarządzane już od wielu lat.

Warto zjechać z autostrady A4, aby odwiedzić Chojnów, którego początki datują się na średniowiecze, a historia mogłaby obdzielić ciekawy serial, w którym wojny – także husyckie – i możni tego świata zmieniali rzeczywistość, obszary władzy i granice krain. Jest też Chojnów związany z wielkimi postaciami światowej historii – trzykrotnie gościł tu Napoleon Bonaparte, byli w Chojnowie także car Aleksander II i Fryderyk Wielki, a w roku 1857 urodził się tutaj pierwszy kanclerz Niemiec, Georg Michaelis.

Tak burzliwe dzieje zostawiły w Chojnowie różne pamiątki minionych czasów, które z pietyzmem chroni dzisiejszy samorząd. Do najznamienitszych zabytków miasta należą: Dom Schrama zbudowany w roku 1544, gotycki kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego w latach 1390-1468, kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wybudowany w latach 1909-1911 w stylu neoromańskiej bazyliki i zamek Piastów legnicko-brzeskich, zbudowany w drugiej połowie XIII wieku, za czasów Henryka V, dziś będący siedzibą Muzeum Regionalnego w Chojnowie.

Dzisiaj w mieście zabytki sąsiadują z dziełami rąk współczesnego człowieka, toteż w Chojnowie miejscowa społeczność ma dostęp do wielu obiektów kulturalno-sportowo-rekreacyjnych, w tym: kina 3D, krytej pływalni, stadionu, wielofunkcyjnych boisk, squasha, sali fitness, kręgielni, bilarda, kortów, siłowni terenowej, ogrodów zabaw i parków. Corocznie odbywa się ponad sto wydarzeń kulturalnych, z których najpopularniejszym jest Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego organizowany co roku podczas Dni Chojnowa – najbliższy 17 czerwca.

Dla wygody mieszkańców miasto każdego roku wzbogaca swoją infrastrukturę – a tylko w tym roku inwestycje pochłoną 14 mln zł, czyli 25 proc. budżetu. Priorytetami będą: budowa Centrum Medycznego, termomodernizacja budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i rewitalizacja Parku Śródmiejskiego. To zadania najistotniejsze i najbardziej kosztochłonne, ale poza nimi zostaną zbudowane kolejne chodniki, ulice, oświetlenie, sieć wodociągowa i kanalizacji ogólnospławnej oraz dodatkowe parkingi.

Chojnów zabiega również o inwestorów, którym oferuje ponad 13 ha atrakcyjnych terenów objętych Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną – uzbrojonych we wszystkie niezbędne media i świetnie skomunikowanych. Jest też coś dla nowych osadników poszukujących spokoju i życia w miłej okolicy – przygotowano do sprzedaży działki położone w peryferyjnej strefie miasta. Zatem warto tutaj wydać swoje pieniądze i na tym zarobić, warto też znaleźć fajne miejsce do życia.

Zapraszamy serdecznie wszystkich do Chojnowa, a więcej na stronie internetowej chojnow.eu.

HS