piątek, 14 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Chasydzi we Wrocławiu

Po długiej przerwie uwolnione zostają muzea, w tym Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

Już od 5 lutego (piątek) kierownictwo Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (oddział wrocławskiego Muzeum Narodowego) zaprasza do zwiedzania naszej nowej ekspozycji „Jorcajt – czas chasydów”, która jest głównie fotograficzną opowieścią o chasydzkich pielgrzymkach do grobów cadyków w rocznicę ich śmierci. Autorzy zdjęć to: Joanna Sidorowicz, Piotr Kras, Dariusz Gawroński i Jerzy Sobol. Przedstawiają oni uroczystości jorcajtów w Lelowie, Leżajsku, Radomsku, ale też w Humaniu i Bracławiu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Fotografie wzbogacają krótkie zapisy filmowe oraz teksty z podstawowymi informacjami o zjawisku jorcajtu.

Jednocześnie organizatorzy zapraszają w poniedziałek 1 lutego od godz. 17 na niezwykle interesujące wydarzenie – spotkanie online połączone z wirtualnym zwiedzaniem naszej wystawy. Będzie je można śledzić na stronach Facebooka organizatorów, czyli Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów we Wrocławiu i Muzeum. Tamara Włodarczyk opowie o genezie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i dolnośląskich Żydach. Eliezer Miuzrachi, kantor Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, zabierze nas w podróż muzyczną prezentując swój recital Pieśni Żydowskich. Dodatkowo będzie można wysłuchać wspomnień Mordechaja Canina w interpretacji Tomasza Kwietko – Bębnowskiego.