wtorek, 28 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Charles Lloyd na stałe we Wrocławiu

Kolejna pamiątkowa płyta pojawi się przed wejściem głównym do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Kosendiak oraz dyrektor artystyczny Jazztopad Festival Piotr Turkiewicz zapraszają na plac Wolności przed budynkiem NFM, gdzie 25 listopada 2017 roku o godzinie 17.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie płyty upamiętniającej współpracę Charlesa Lloyda z wrocławskim środowiskiem muzycznym.

Artysta w ramach 14. edycji Jazztopad Festival zaprezentuje premierowy materiał, napisany specjalnie dla festiwalu – Red Waters, Black Sky. Do udziału w swoim koncercie zaprosił znakomitych muzyków, w tym także zespoły Narodowego Forum Muzyki (Lutosławski Quartet i Chór NFM).

Charles Lloyd terminował u takich legend jazzu i bluesa, jak Phineas Newborn, Cannonball Adderley czy Howlin’ Wolf. Pomógł Keithowi Jarrettowi i Jackowi DeJohnette’owi w początkach ich kariery, współtworzył wydarzenia rockowe z udziałem Jimiego Hendriksa i Janis Joplin, współpracował z nietuzinkowymi muzykami, takimi jak Ken Kesey i Lawrence Ferlinghetti. Wreszcie był pionierem world music, występując z węgierskim gitarzystą Gáborem Szabó i hinduskim mistrzem gry na tabli Zakirem Hussainem. Jego album z 1966 roku – Forest Flower – osiągnął światowy sukces i został sprzedany w ponad milionie egzemplarzy.

W 2015 roku Charles Lloyd otrzymał tytuł NEA Jazz Masters, co było ukoronowaniem jego wspaniałej kariery. Artysta od lat jest związany z Jazztopad Festival i Wrocławiem.

Jednym z patronów medialnych Jazztopadu jest miesięcznik „Gmina Polska. Krajowy Przegląd Samorządowy”.