niedziela, 16 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Capella Cracoviensis, Akademia Bachowska i chór NFM

XVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego była największym wydarzeniem muzycznym na Dolnym Śląsku podczas wakacji A.D. 2015.

Latem piękna Świdnica i okolice zaprosiły nie tylko na duże formy muzyczne, takie jak Pasja Janowa Bacha czy rzadko prezentowana opera Sosarme Händla, ale również na kameralne koncerty – m.in. pieśni Richarda Straussa czy trzy ostatnie sonaty Beethovena, które wykonane zostały w ramach sceny off na świdnickim dworcu kolejowym.

Elementem składowym Festiwalu od roku 2014 są warsztaty Akademii Bachowskiej kierowane do studentów i absolwentów chcących specjalizować się w historycznym wykonawstwie muzyki dawnej.

Tym razem uczestnicy Akademii, wspierani przez muzyków Capelli Cracoviensis oraz artystów Chóru NFM i prowadzeni przez Jana Tomasza Adamusa, dyrygenta i dyrektora krakowskiego zespołu, oraz Jorge Jimeneza – koncertmistrza pochodzącego z Hiszpanii, przygotują i wykonają specjalny program, w którym znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Johanna Christopha Altnikola .

Na koncert w Narodowym Forum Muzyki zapraszamy 21 października o godzinie 19 do Sali Czerwonej. Kolejnego dnia (22 października) muzycy wyruszą do Świdnicy, gdzie o godzinie 17.15 zagrają w Kościele Pokoju. To nadzwyczajne wydarzenie odbędzie się w ramach Konferencji Przygotowawczej Kongresu Turystyki Polskiej w Świdnicy.

Trzyletni projekt „Akademia Bachowska w ramach Bach Festiwal Świdnica” jest realizowany w latach 2015-2017 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego Edukacja, priorytet Edukacja artystyczna.