sobota, 20 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Cała gmina czytała w Witoszowie Górnym

Od 13 lat z inicjatywy Polskiej Izby Książki, 29 września w całej Polsce obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

 

Tego dnia w szkole w Witoszowie Górnym rozbrzmiewały ulubione i popularne fragmenty książek, a uczniowie z przyjemnością przenosili się w świat przygód podziwianych bohaterów. Młodym słuchaczom ich ulubione utwory literackie czytali wyjątkowi goście – Teresa Mazurek wójt gminy Świdnica, Regina Adamska przewodnicząca Rady Gminy Świdnica, Tadeusz Żuberek wiceprzewodniczący Rady Gminy, Piotr Dubiel – dyrektor gimnazjum w Witoszowie Dolnym, Renata Piotrowska – dyrektor przedszkola w Witoszowie Dolnym, Jan Bromberek – organista w miejscowej parafii.

Teksty, które wybrzmiały podczas niecodziennych lekcji, były dla słuchających i czytających miłymi chwilami relaksu i obcowania z kulturą żywego słowa. Spotkania przy książce stały się okazją do podkreślenia licznych zalet czytania, wymiany czytelniczych doświadczeń i dobrej zabawy.

– Rozwijanie czytelnictwa dzieci i młodzieży jest jednym z kierunków polityki oświatowej gminy Świdnica na rok szkolny 2015/2016 – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.

– Najlepszym wzorem czytelniczym są dla dzieci ich rodzice i inni ważni dorośli, których dzieci spotykają w swoim otoczeniu. Dlatego tak bardzo zależy rodzicom i nauczycielom na propagowaniu czytelnictwa. Chcemy, aby dzieci lubiły czytać, żeby czytanie kojarzyło się im z pasją i przyjemnością, a nie z nudą i przymusem – podsumowała działania koordynatorka akcji Monika Janiszewska.

Z licznych badań prowadzonych przez psychologów wynika, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania.