wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bydgoszcz: Gród nad Brdą

Bydgoszcz – miasto o wyjątkowo bogatej, wielokulturowej i niezwykle burzliwej historii – kojarząca się niegdyś głównie z przemysłem, już dawno zmieniła swoje oblicze. Określana mianem „małego Berlina” czy „Wenecji Północy” jest jednym z najbardziej zaskakujących miast Polski, które ma wiele do zaoferowania. Nowoczesne, ponad 360-tysięczne miasto, stolica województwa kujawsko-pomorskiego, miasto trzech uniwersytetów i szesnastu uczelni wyższych. Od czasów nadania praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1346 roku Bydgoszcz urosła do rangi prężnie rozwijającego się ośrodka gospodarczego. Miasto jest siedzibą wielu międzynarodowych koncernów związanych z przemysłem elektrotechnicznym, telekomunikacją oraz bankowością.

Gród nad Brdą zachwyca turystów przede wszystkim rzeką oraz kanałami przecinającymi centrum miasta. Bydgoszcz coraz intensywniej zwraca się ku wodzie; to właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy toczy się codzienne, kulturalne, sportowe i biznesowe życie miasta. Stary Rynek, Wyspa Młyńska, XVIII-wieczne spichlerze, gotycka katedra pw. św. Marcina i Mikołaja, Opera Nova, nowoczesna Hala Sportowo-Widowiskowa „Łuczniczka”, niemal wszystkie najważniejsze zabytki i symbole miasta, położone są nad rzeką. Bydgoszcz to doskonałe miejsce, aby spędzić tu weekend. Miasto dysponuje doskonałą bazą hotelową. Goście do wyboru mają pokoje we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i zabytkowych gmachów, trzy-, cztero-, jak i pięciogwiazdkowych hoteli zlokalizowanych w samym sercu miasta. Centrum Bydgoszczy pełne jest restauracji, pubów, klubów i kawiarni.

Zapomniana wcześniej Wyspa Młyńska stała się, dzięki rewitalizacji, wizytówką miasta. Liczne muzea, bliskość opery, a także odbywające się przy amfiteatrze festiwale i koncerty pozwalają nazywać to miejsce kulturalnym centrum miasta. Woda, kładki, dawne młyny (dziś muzea), budynki z czerwonej cegły odbijające się w nurtach Młynówki (tzw. Wenecja Bydgoska), zadbana zieleń – wszystko to tworzy dziś atmosferę bydgoskiej wyspy rzecznej. Warto nadmienić, że w sercu miasta znajduje się także nowoczesna marina – „Przystań Bydgoszcz”, która swoją architekturą zdobywa serca mieszkańców oraz odwiedzających gości. Dowodem na wyjątkowy w skali Europy wygląd są liczne nagrody oraz wyróżnienia, jakie zdobywa nowa wizytówka miasta.

Bydgoszcz nazywana jest także stolicą polskiej lekkiej atletyki i wioślarstwa. Dla kibiców z całego świata miasto stanowi arenę mistrzowskich zmagań koszykarzy, siatkarzy i żużlowców. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce, Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych, Wielka Wioślarska o Puchar Brdy, Grand Prix Polski na Żużlu, Mistrzostwa Europy Kobiet w Siatkówce, EuroBasket – to tylko niektóre z licznych imprez sportowych organizowanych w grodzie nad Brdą. 

Bydgoszcz to miasto nad wodą, z bogatą tradycją, otwarte na przyszłość. Bydgoszcz to miasto kochające sport i rywalizację. Piękno Bydgoszczy nie jest oczywiste i zamknięte w ramach konkretnej epoki. Jego istota kryje się w kolażu stylów, barwnym korowodzie kamienic, wszechobecnej rzece cichutko szepczącej niezwykłą historię miasta.

www.bydgoszcz.pl