wtorek, 25 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Byczyna: Czas rycerzy

Rozpoczął się sezon wakacyjny, a wraz z nim wzmożony ruch turystyczny. Gmina Byczyna nastawiona przyjaźnie do turystów ma dla nich do zaoferowania swoje najcenniejsze walory, a więc zabytki, historię, bazę noclegową, obiekty sportowo-rekreacyjne oraz lokalne punkty gastronomiczne. Byczyna jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast na Śląsku. Zawdzięcza to przede wszystkim niezmienionemu przez wieki kształtowi miasta, który wyznacza pas murów obronnych, opasających miasto, jak również licznym zabytkom, m.in. wieżom bramnym i kościołom.

Miasto było ważnym ośrodkiem na Śląsku, to tutaj w 1041 r. została przeniesiona siedziba biskupstwa, działająca w mieście przez 11 lat. Sławę miasteczku przyniosła również szkoła prowadzona w XVI w. przez Jana Herbiniusa. W Byczynie mieszkali także słynni uczeni, m.in. Martin Wilhelm Kutta i Maria Cuniti. Ponadto miasto rozsławiła na kartach historii Polski bitwa, która rozegrała się 24 stycznia 1588 r. między wojskami księcia austriackiego Maksymiliana Habsburga i armią hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego.

Gminę Byczyna rozsławiło w Polsce, ale również w świecie, utworzone nad 42-hektarowym zalewem w Biskupicach Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa.

 

Polsko-Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa Biskupice 58 46-220 Byczyna tel. 602 613 386 andrzej.kosciuk@wp.pl www.grod.pl.tl    

 

W stylizowanym na średniowieczny gród obiekcie dwa razy do roku odbywają się festyny i turnieje rycerskie. Stworzone tam zaplecze pozwala na prowadzenie rozmaitych warsztatów rzemiosła średniowiecznego, naukę rzucania nożem, włócznią i toporem, strzelania z łuku, pisania gęsim piórem, jazdy konnej, tańca średniowiecznego, a także organizowanie koncertów muzyki dawnej, imprez okolicznościowych oraz – przez cały okres wakacyjny – kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży. Gród oferuje także bazę noclegową i gastronomiczną. Przy grodzie znajduje się wypożyczalnia quadów i sprzętu do paintballa oraz sprzętu wodnego (łódki, kajaki i rowery wodne), które stwarzają jedną z alternatywnych form spędzania czasu wolnego. Amatorzy wędkowania znajdą tutaj doskonałe warunki do połowu nie tylko nad zalewem, ale także nad licznymi stawami na terenie całej gminy.

Ponadto gmina Byczyna słynie z drewnianych kościołów, zabytkowych pałaców i dworków, jak również bogactw fauny i flory, skupionej w licznych parkach podworskich oraz lasach. Turystom lubiącym dużo ruchu i aktywny wypoczynek gmina proponuje skorzystanie z kompleksu boisk sportowych Orlik 2012, całorocznego lodowiska i basenu miejskiego.

Od 2011 roku w budynku ratusza mieści się Byczyńska Izba Tradycji oraz punkt widokowy. W Izbie Tradycji znajduje się wiele cennych eksponatów związanych z historią, miejscami i postaciami zasłużonych dla miasta. Z punktu widokowego można podziwiać zachowany średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jego okolice.

W Byczynie oraz pobliskich miejscowościach istnieje szeroka baza noclegowa. Usytuowany w samym rynku miasta Hotel-Restauracja-Kawiarnia „Adler” ma trzygwiazdkowy standard. Noclegi oferują także: Hotel-Restauracja „Grodzka” oraz gospodarstwa agroturystyczne na terenie gminy („Dwór Zacisze”, Przedsiębiorstwo Agroturystyczne „Hetman Roma Byczyna”, Ośrodek Sielsko-Konferencyjny „Marciszówka”, „Obiekt pałacowo-parkowy w Gołkowicach”). Turyści mogą skosztować również lokalnych specjałów, które oferują m.in. Karczma Spichlerz czy Kawiarnia Hetmańska.

Zapraszamy do odwiedzenia Byczyny – miasta po byku i jego malowniczej okolicy.

(TS)

Tekst ukazał się w „Gminie Polskiej” nr 2/2013