poniedziałek, 20 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Burgundia – kolejny partner

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisane zostało dwustronne porozumienie pomiędzy województwem opolskim a francuską Burgundią.

Jest ono konsekwencją wcześniejszej, bo realizowanej od maja 2003 roku, współpracy czterostronnej, którą podpisały regiony Nadrenii Palatynatu, Kraju Środkowoczeskego oraz właśnie opolskiego i Burgundii. – Ten dokument nie stanowiłby wartości, gdyby nie wypełnili go treścią ludzie – mówił w chwili po podpisaniu porozumienia marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła. I dodawał, że kiedyś Francja, Włochy czy Hiszpania były marzeniem każdego Polaka, teraz w tych krajach często bywamy i potrzebujemy lojalnych partnerów do wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych, naukowych.

Niezaprzeczalnie największą grupą docelową wspólnych działań stali się ludzie młodzi, uczniowie i studenci. Zarówno seminaria młodzieżowe, jak i wymiana stażystów, flagowe projekty porozumienia czterostronnego, dają możliwość uzyskania nowych kwalifikacji i umiejętności młodym ludziom, którzy wkrótce stanowić będą kadry Europy. Współpraca międzyregionalna przeniosła się również na poziom uniwersytecki, dzięki kierunkowi studiów Europa Masters, realizowanemu z dużym udziałem środków europejskich oraz przy wsparciu władz regionalnych Nadrenii-Palatynatu, Burgundii i województwa opolskiego.

– Od początku porozumienia czterostronnego Burgundia jest naszym partnerem na płaszczyźnie bilateralnej. Świadczy o tym liczba zrealizowanych wspólnych, dwustronnych projektów. W ostatnich kilku latach zrealizowaliśmy wspólnie około 50 kluczowych projektów, w wielu dziedzinach – począwszy od edukacji, kultury, przez turystykę, rolnictwo, sport, gospodarkę czy politykę społeczną – wymieniała Barbara Kamińska, członkini zarządu województwa.

Na uroczystość podpisania umowy o współpracy zaproszono przedstawicieli instytucji współpracujących z Burgundią już od lat – byli zatem opolscy artyści, przedstawiciele uczelni, wojewódzkich instytucji kultury i radni województwa z przewodniczącym Sejmiku Bogusławem Wierdakiem.

Siedmioosobowa delegacja z Burgundii, której przewodniczy Maryse Naudin, radna Rady Regionalnej, podczas swojej wizyty w naszym regionie będzie miała okazję do poznania ciekawych opolskich projektów unijnych – w planach jest m.in. wizyta w Centrum Przygotowań Olimpijskich w zakrzowskim klubie jeździeckim Lewada, w Domu Pielgrzyma i Fundacji Sanktuarium Góra Świętej Anny oraz w Wojewódzkim Urzędzie Pracy