poniedziałek, 17 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Budżet spory i inwestycyjny

Rozmowa z Sylwestrem Lewickim, burmistrzem Olesna

 

Jakim tegorocznym budżetem będzie dysponować gmina Olesno?

– Budżetem podobnym do tych z minionych lat. Ostatnie siedem lat to w Oleśnie stabilność i taki też jest nasz budżet na rok 2014 – stabilny, spory i inwestycyjny. Na inwestycje przeznaczymy ponad 20 procent środków. Dysponujemy budżetem realistycznym, bowiem większość środków inwestycyjnych to pieniądze już pozyskane np. z Ministerstwa Gospodarki. Dzięki temu można inwestować w kanalizację i przydomowe oczyszczalnie w trzech naszych wioskach, a tylko te dwie inwestycje pochłoną ponad 10 mln zł. Do tego dojdzie kilka dróg, termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej i trochę się tych zadań nazbiera. Wprawdzie budżet inwestycyjny jest planowany na poziomie 11 mln zł, ale praktycznie w tym sezonie budowlanym musimy wykonać inwestycje za ponad 13 mln zł. Cały nasz budżet to pięćdziesiąt kilka milionów złotych.

W nowym programowaniu unijnym ma być dużo pieniędzy dla samorządów.

– Nasza gmina funkcjonuje w ramach obszaru funkcjonalnego razem z powiatem kluczborskim i namysłowskim i jest to razem kilkanaście samorządów. Przed nami poważne zadania dotyczące dozbrojenia terenów inwestycyjnych, komunikacji i cały szereg innych tematów infrastrukturalnych, np. czeka nas kompletna przebudowa oczyszczalni ścieków. To zadanie bardzo istotne, które trzeba będzie wykonać w ciągu najbliższych kilku lat. Ponadto przed nami budowa ścieżek rowerowych, planowaliśmy stworzyć na naszym terenie park miniatur i jest jeszcze sporo pomysłów do wdrożenia w życie. Na pewno dobrze jest, że łączymy się i będziemy realizowali większe projekty dotyczące kilkunastu samorządów.

Jaki będzie ten rok dla samorządu Olesna?

– To frazes, ale na pewno będzie to okres pracowity, pełen wyzwań i ciekawy. Oby był nie gorszy niż rok 2013!

A jaki był rok ubiegły?

– Warto podkreślić, że udawało się nam pozyskiwać niemałe środki zewnętrzne, niemal na wszystkich większe inwestycje. To naprawdę duży sukces, a naszą skuteczność i dobre wyniki pracy dostrzegły renomowane czasopisma, m.in. „Wspólnota” i „Rzeczpospolita”, które w swych ogólnopolskich rankingach lokowały nas w ostatnich latach na wysokich pozycjach – wśród gmin najlepiej zarządzanych i najsprawniej pozyskujących zewnętrzne środki finansowe – i niejednokrotnie plasowaliśmy się na pierwszym miejscu wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich województwa opolskiego. Chcę również zaznaczyć, że w ciągu roku spłaciliśmy blisko 2,5 mln zł kredytu (w tym 1,75 mln zł obligacji), jednocześnie wykonując zaplanowane w budżecie zadania inwestycyjne, remontowe i modernizacyjne. Zrealizowaliśmy także wszelkie zadania oświatowe.

Jak w roku ubiegłym wzbogacaliście infrastrukturę?

– Poczyniliśmy niemałe nakłady na ulice w Oleśnie (ul. Matejki i drogi osiedlowe: Klubowa, Sportowa, Piłkarska i Rodziny Ligendzów). Wybudowano plac handlowo-parkingowy przy ul. Steina i wyremontowano ulice Błękitną, Marii Dąbrowskiej, Mleczną i dojazd do garaży przy Małym Przedmieściu. Odnowiono parking w Bodzanowicach, ul. Zacisze w Grodzisku i Kościelną w Bodzanowicach-Pustkowiu. Zamontowano nowe oświetlenie m.in. przy ul. Matejki w Oleśnie, Długiej w Wachowie, a także w Łowoszowie i w Łomnicy. Poza tym wybudowano wodociąg przy ulicach Okrzei i Fabrycznej w Wojciechowie, gmina wyremontowała remizy OSP w Boroszowie i Sowczycach, wybudowała boiska na wsi i place zabaw w Sowczycach, Łomnicy, Wachowie, Borkach Wielkich i Bodzanowicach. Ponadto rozpoczęliśmy budowę wiejskiego centrum kultury w Grodzisku i zakończyliśmy rewitalizację rynku w Oleśnie.

Niemało było zadań w roku 2013 i sporo będzie ich w tym roku. A do tego wybory samorządowe. Weźmie pan w nich udział?

– Proszę poczęstować się paluszkiem (śmiech).

Rozmawiał Sławomir Grymin