środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Budujemy swoją markę…

Rozmowa z Robertem Borczykiem, wójtem gminy Zawonia

 

Aura łaskawa jest dla tych, którzy – jak wy – mają spory program inwestycyjny.

– Wszystko wskazuje na to, że od lat wymarzone przedsięwzięcia zostaną wreszcie zrealizowane. Myślę tu przede wszystkim o remoncie drogi wojewódzkiej od Zawoni do Ludgierzowic. To inwestycja historyczna, na niej odbędzie się jeden z wyścigów tegorocznych Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym. Jesteśmy małą gminą i dopiero rozpoczynamy nasz ambitny program rozwoju. Fakt, że 23 czerwca gościć będziemy czołówkę polskich kolarzy i setki amatorów oraz kibiców tego sportu jest dla nas i wyróżnieniem, i zobowiązaniem jednocześnie.

A jakie inwestycje kontynuujecie z roku 2013?

– Jedną, świetlicę wiejską w Kałowicach. Z końcem roku udało się nam skończyć pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne w Czeszowie, na które od dawna czekali mieszkańcy. Rok 2014 przyniesie wiele oczekiwanych inwestycji! Dzięki wsparciu z UE, od skrzyżowania z drogą wojewódzką aż po osiedle w Tarnowcu powstanie chodnik, zapewniający bezpieczeństwo dzieci z Przedszkola i Zespołu Szkół w Zawoni oraz pacjentów Centrum Rehabilitacji Schorzeń Narządów Ruchu. Zostanie przebudowane bardzo niebezpieczne skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z ulicami Szkolną i Wiosenną w Zawoni. W ramach współpracy z powiatem złożono wniosek o remont uszkodzonej nawierzchni drogi na ul. Szkolnej. Projekt przeszedł pozytywnie ocenę formalną i znajduje się na liście oczekującej na dofinansowanie z Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Poprawimy bezpieczeństwo na wielu drogach, a program zwiększenia bezpieczeństwa przy szkole w Zawoni będzie dla nas najważniejszy. Niezmiennie naszym priorytetem jest edukacja, na wydatki na nią przeznaczymy ponad 30 proc. naszego budżetu, w tym – dodatkowe środki na przedszkola. Zdrowie to od lat troska nas wszystkich, będziemy wspierać projekty profilaktyki zdrowotnej, zakupimy nowy sprzęt rehabilitacyjny, medyczny oraz szczepionki zapobiegające rakowi szyjki macicy. Zmodernizujemy Stację Uzdatnia Wody w Głuchowie Górnym, poprawę jakości wody pitnej odczuje prawie 1/3 mieszkańców. Powstaną nowe place zabaw i nowe parkingi – w tym w Złotowie oraz Czeszowie. Czeka nas wieloletni program zmiany wizerunku centrum Zawoni – jesteśmy otwarci na propozycje mieszkańców. Pracujemy też nad programami dla Czeszowa, nie zapominając o pozostałych sołectwach; w budżecie na 2014 rok postawiliśmy na aktywizację samorządności lokalnej, wyodrębniając po raz pierwszy fundusz sołecki.

Ale rok 2014 to także rok rozpoczęcia nowej unijnej perspektywy…

– Mam nadzieję, że już w styczniu przyjmiemy nową strategię na lata 2014-2020, która teraz podlega konsultacjom społecznym. To strategia spójna ze strategią całego województwa i odpowiadająca priorytetom wynikającym z założeń obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. To w niej upatrujemy szansę dla naszej gminy. Warto zauważyć, że od roku 2013 Zawonia jest zupełnie inną Zawonią! To już nie jest nieznana niewielka miejscowość, dzisiaj o Zawoni się mówi nie tylko w powiecie, nie tylko we Wrocławiu, ale i w Warszawie. Zmieniliśmy wizerunek i dalej będziemy go zmieniać – otwieramy się na inne sprawy, budujemy swoją markę. Skoro parę lat temu powiedzieliśmy, że u nas nie będzie przemysłu, musimy znaleźć inne rozwiązanie, które pozwoli mieszkańcom żyć coraz lepiej. A będą żyć lepiej, gdy do gminy będą płynąć środki z zewnątrz. I płyną, inwestorów jest coraz więcej i coraz więcej osób pyta o działki budowlane w Zawoni. Wydarzenia kulturalne i wydarzenia sportowe to magnes, który ma do nas przyciągać i przyciąga. Do tej pory mówiliśmy: „Kto relaksu potrzebuje, niech w Zawoni dom buduje”, ale jeden z dziennikarzy powiedział tak: „Kto kultury potrzebuje, niech w Zawoni dom buduje”, a ja dokończę: „Kto szuka ciekawego i fajnego miejsca, już je znalazł!”. Z pewnością dowiedziemy tego 12 i 13 kwietnia koncertami pasyjnymi w Świątyni Artystów, stworzonej w opuszczonym kościele ewangelickim w Zawoni. Koncerty będą tłem do pokazania w formie sztandarów kopii Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy-Gracza opatrzonych modlitwami bł. ks. Gerharda Hirschfeldera, zamordowanego w Dachau w 1942 roku. To wielka postać, Niemiec-Dolnoślązak, a jego postawa i życie przypomina bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Jesteśmy dumni, że patronat honorowy nad tym wydarzeniem przyjęli metropolita wrocławski abp Józef Kupny i biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Ryszard Bogusz.

Rozmawiał Sławomir Grymin