sobota, 13 kwietniaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Biznes w zgodzie z naturą

Poznańskie Targi POL-ECO-SYSTEM, które odbyły się w ostatnim tygodniu października, a którym patronował m.in. nasz miesięcznik, były okazją do poznania, jak kwestie ekonomiczne łączą się z ekologią. Była to też znakomita okazja do promocji miast i regionów.


 

W tym roku jesienne spotkanie samorządowców, firm zajmujących się szeroko rozumianą ekologią, instytucji wspomagających finansowanie działań związanych np. z recyklingiem czy energią odnawialną miały nową formułę. Kilka imprez, które w poprzednich latach organizowano oddzielnie, połączono w jedną dużą.


 

Bogata oferta

W jednym miejscu można było obejrzeć, co nowego, innowacyjnego pojawiło się w takich dziedzinach jak gromadzenie i transport odpadów, sortowanie i zagospodarowywanie oraz obróbka i składowanie odpadów, odzyskiwanie, recykling i utylizacja m.in. metali, szkła, gumy, plastiku, papieru i kartonu, drewna, materiałów budowlanych, odpadów elektrycznych i elektronicznych. Była okazja do poznania, jak nowocześnie i ekonomicznie można utrzymać czystość i porządek w mieście. Zainteresowani mogli spotkać specjalistów od energii odnawialnej czy energooszczędnych technologii. Sporo miejsca poświęcono gospodarce wodno-ściekowej i ochronie przeciwpowodziowej. Duże zainteresowanie wzbudziły produkty i usługi dla samorządów, transport zrównoważony oraz stoiska, na których prezentowały się gminy, parki narodowe, lokalne grupy działania.


 

Ekoinnowacyjne samorządy

Poznańska impreza była również okazją do promocji laureatów szeregu konkursów, które zostały rozstrzygnięte jeszcze przed POL-ECO-SYSTEMEM. Jednym z nich był ogólnopolski konkurs „Gmina ekoinnowacji”. Wśród laureatów tego konkursu jest m.in. gmina Bielawa, która zagospodarowała nieużytkowany obiekt na potrzeby pokazowego Centrum Poszanowania Energii. Wyróżniono także miasto i gminę Lubin za uruchomienie Centrum Edukacji Przyrodniczej. Dostrzeżono również działania samorządowców z Krapkowic, gdzie zrealizowano kilka inwestycji ekoinnowacyjnych w odnawialne źródła energii.

Swoją ofertę pokazały także Krośnice, promując chociażby Dolinę Baryczy, która jest prawdziwym rajem dla miłośników przyrody. To między innymi tamte tereny są prawdziwym ptasim rajem i wymarzonym miejscem do obserwacji ptaków (birdwatching). Krośnice to także Ośrodek Edukacji Ekologicznej, którego infrastruktura jest znakomitym miejscem do prowadzenia zajęć edukacyjnych, konferencji, promowania regionu. Atrakcją okolic jest także Krośnicka Kolej Wąskotorowa. Uruchomiona dwa lata temu, kursuje na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Krośnice-Wierzchowice.

Targi to oczywiście także wyróżnienia dla najciekawszych produktów. Nie sposób wymienić wszystkich nagrodzonych, ale – chociażby z racji dziennikarskiego obowiązku – wymienimy zdobywców Złotych Medali MTP. A otrzymały je: firma Mielec-Diesel GAZ – za agregat prądotwórczy, Pellas X z Piły – za palnik na biomasę, Horus-Energia
z Sulejówka – za kontenerową elektrownię zasilaną gazami odpadowymi, Agrex-Eco z Warszawy – za uniwersalny rozdrabniacz, poznańska APRIVA – za urządzenie do mycia pojemników na odpady, ENAN z Dzierżoniowa – za środek do czyszczenia i odtłuszczania powierzchni, krakowski Kärcher – za zamiatarkę miejską oraz wielofunkcyjny pojazd komunalny, a także Terberg Matec Polska z Płochocina – za śmieciarkę.


 

Ciekawi złomiarze

Rzecz jasna, interesujących wystawców i ich produktów było dużo, dużo więcej. Chociażby Metalmechanika – rodzinna firma z Torunia – bardziej pewnie znana jako złomiarze.pl. Firma ta jest między innymi producentem urządzeń do recyklingu kabli oraz innych odpadów związanych z branżą złomową. To dzięki polskim maszynom z Torunia możliwy jest szybki i bezpieczny ekologiczny odzysk metali kolorowych.

Sporo ciekawskich było wokół stoisk prezentujących elektryczne rowery. Te jednoślady są coraz popularniejsze i, co warto zaznaczyć, także dużo tańsze niż jeszcze kilka lat temu.

Interesującym wystawcą wydał nam się także NOVAGO. To lider przetwarzania odpadów komunalnych i największy producent paliwa alternatywnego w Polsce.

Zestawy specjalistycznych i wielofunkcyjnych maszyn oraz urządzeń do profesjonalnej, kompleksowej pielęgnacji zieleni oraz sprzątania przestrzeni miejskich pokazał natomiast Aries Power Equipment, generalny dystrybutor maszyn i urządzeń Honda w Polsce.

– Nowoczesne silniki Honda, na których pracują wszystkie oferowane przez nas maszyny, wyróżniają się obniżonym poziomem emisji spalin, głośności i niższym zużyciem paliwa. Potwierdzeniem tych wartości jest przyznanie w 2012 r. firmie Honda przez doradców Interbrand Zintzmeyer & Lux trzeciego miejsca w rankingu najbardziej ekologicznych firm na świecie – powiedział nam Paweł Porucznik, dyrektor generalny Aries Power Equipment.


 

Fundusze także dla gmin

POL-ECO-SYSTEM był także czasem licznych spotkań, szkoleń, paneli dyskusyjnych. Wśród nich chcemy przypomnieć szkolenie („Gmina Polska” była jego medialnym patronem) zorganizowane przez redakcję czasopisma „Fundusze Europejskie”. Podczas tego szkolenia próbowano znaleźć odpowiedzi m.in. na pytanie, jak sfinansować inwestycje dotyczące ochrony środowiska. Omówione zostały najbliższe (w 2015 i 2016 r.) dotacje dla administracji publicznej oraz przedsiębiorstw. Pokazane zostały niektóre z możliwości finansowania inwestycji w energię odnawialną czy wsparcia projektów poprawiających efektywność energetyczną.

Bez wątpienia POL-ECO-SYSTEM stał się też ważnym miejscem na mapie promocji miast i regionów. Wyjątkowo ciekawie zaprezentowały się parki narodowe. Infrastrukturą turystyczną i przyrodą chwaliła się gmina Górowo Iławieckie. O bogactwie historycznym swojej ziemi zapewniali przedstawiciele Międzychodu, Kostrzyna nad Odrą, Kielc, powiatu legionowskiego, gmin wielkopolskich skupionych w Olandia Parku…

Targi POL-ECO-SYSTEM w nowej formule stają się jeśli nie najważniejszym, to z pewnością jednym z najważniejszych krajowych wydarzeń w szeroko rozumianym sektorze zrównoważonego rozwoju.

Tomasz Miarecki

Podczas targów odbyła się m.in. debata „Ekologia w jedności z ekonomią – wymiar globalny”. Uczestniczący w niej kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” mówił: „Zysk nie może być jedynym celem w biznesie. Wówczas nie będzie to sprawiedliwe. Każda działalność musi mieć długofalowy charakter i uwzględniać wszystkie skutki, jakie niesie. Zawsze trzeba brać odpowiedzialność za środowisko i ludzi, którzy w procesach biznesowych uczestniczą”.