niedziela, 21 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bierutów: Niecodzienne urodziny

Jak się to wszystko zaczęło i kiedy? Dokładnie trudno to dzisiaj ustalić. Dla historycznego porządku przyjęto jednak za narodziny uznać rok 1266. To wtedy bowiem wydany został dokument lokacji miasta nadany przez księcia Henryka III Białego.

Oficjalnie urodziny Bierutowa, a mówiąc dokładniej 750-lecie uzyskania praw miejskich, świętowano przez trzy dni (od 16 do 19 czerwca). Tak naprawdę jednak to cały ten rok jest dla miasta i gminy wyjątkowy. No bo w końcu takie święto jest rzeczywiście czymś wyjątkowym.

A o tym, że to szczególna data dla miasta świadczy ogromne zaangażowanie bardzo wielu mieszkańców – tak tych nieco starszych, jak i tych całkiem młodych. Można to było zobaczyć chociażby podczas uroczystej akademii otwierającej uroczystości 750-lecia, jak i w czasie licznych imprez odbywających się w całym mieście.

Burmistrz Bierutowa Władysław Bogusław Kobiałka, który oficjalnie zainaugurował trzydniowe uroczystości podczas spotkania z mieszkańcami w hali sportowo-widowiskowej, mówił o jubileuszu, który historię łączy z teraźniejszością. Burmistrz odczytał również list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który w słowie do mieszkańców podkreślił wielowiekową tradycję miasta. „Posiadacie potencjał, który warto wykorzystać. Niech to będzie czas dumy z dotychczasowych osiągnięć, a także impuls do podejmowania kolejnych wyzwań” – napisał do bierutowian prezydent Duda. Nie zabrakło także dobrych słów od władz powiatu oleśnickiego i licznych zaprzyjaźnionych samorządów, w tym także partnerów zagranicznych Bierutowa.

750 lat historii to setki ważnych wydarzeń. W czasie uroczystej akademii próbował je przybliżyć Andrzej Woźniak, nauczyciel historii i regionalista, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bierutowskiej Europa Przyszłość. Niezwykłym uzupełnieniem była widowiskowa prezentacja tego, co działo się na bierutowskiej i polskiej ziemi w ciągu ostatnich kilkuset lat, przygotowana m.in. przez uczniów.

W sobotę, 18 czerwca, w kościele pw. św. Katarzyny metropolita wrocławski abp Józef Kupny odprawił uroczystą mszę świętą w intencji parafian, miasta oraz gminy. Podczas mszy proboszcz, ks. Ryszard Znamirowski, podarował parafii cegłę z zamurowanych przez św. Jana Pawła II drzwi w Bazylice na Lateranie. Później abp Józef Kupny poświęcił plac przed kościołem, który zgodnie z decyzją Rady Miasta otrzymał imię ks. prałata Jana Gabora, zasłużonego proboszcza bierutowskiej parafii.

Bierutowskie urodziny to także kolorowy przemarsz mieszkańców, koncerty (m.in. zespołu Kombi), zawody sportowe, widowiska plenerowe. Był też licznie odwiedzany jarmark, na którym można było m.in. spotkać harcerzy, którzy zorganizowali stoisko z domowymi ciastami, chlebem z dżemem, gorącą czekoladą. A druhna Kornelia cierpliwie malowała twarze wszystkim dzieciom…

(mnm)