czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bierutów: Budując fundamenty

Najstarsze osadnictwo na terenie dzisiejszego miasta i gminy Bierutów sięga epoki brązu, a miasto prawdopodobnie rozwinęło się ze średniowiecznej osady leżącej na ważnej trasie handlowej Wrocław – Kraków. Różni władcy rządzili Bierutowem, a losy tej ziemi są m.in. historią osadnictwa i rozwoju gospodarczego, ale także dotkliwych pomorów, ogromnych pożarów, klęsk nieurodzaju i głodu, husyckich najazdów i II wojny światowej. Bywało zatem niesłychanie dramatycznie i bardzo różnie, ale pewne i godne podkreślenia jest to, iż ludzie zamieszkujący bierutowską ziemię nigdy się nie poddawali, jak Feniks z popiołów odradzali się i z mozołem budowali swoje życie. Dzisiaj dolnośląski Bierutów krok po kroku rozwija się, hołdując zasadzie zrównoważonego rozwoju, dzięki zgodnej współpracy i konsekwencji w drodze do zamierzonych celów.

Historia miasta pokazuje, iż nigdy nie było ono zbyt zamożne, a rok 2020 też będzie dla miasta i gminy Bierutów trudny pod względem finansowym.

– To niełatwy okres właśnie dla takich gmin jak nasz Bierutów, które są gminami zadłużonymi i zacofanymi pod względem infrastrukturalnym – mówi burmistrz Piotr Sawicki. – Niestety, samorząd nasz nie dysponuje wystarczającymi środkami, aby te wieloletnie zaszłości od razu niwelować, ale mimo wszystko pragniemy, aby ten rok nie był rokiem stagnacji, tylko okresem przygotowania do nowych przedsięwzięć, które będą determinować rozwój naszej gminy. Rok 2020 oceniany jest przez wielu jako najtrudniejszy w historii polskiego samorządu, ale liczę na to, że już od roku 2021 będziemy mogli lepiej się rozwijać, dysponując większymi środkami finansowymi.

Trudności hartują

Mówi się czasem, że „co nas nie zabije, to nas wzmocni” i tak właśnie kłopoty traktowane są w Bierutowie.

– Rok jest trudny, ale jest szansą, aby osiągnąć sukces w przyszłości i tak to traktujemy, konsolidując budżet i optymalizując wydatki – uśmiecha się burmistrz Sawicki. – Chcemy przetrwać problemy, przygotowując solidne fundamenty pod przyszłe lata. Oczywiście będziemy – na ile nas stać – realizować w tym roku inwestycje i zajmiemy się przede wszystkim naszym sztandarowym projektem – budową przedszkola. Projektowanie już się kończy i sądzę, że pierwszą łopatę wbijemy na wiosnę. Ponadto zamierzamy modernizować gminne drogi, na co przeznaczyliśmy 700 tys. zł i postaramy się o dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych i Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Poza tym przystępujemy do uzupełniania punktów świetlnych, mamy projekty dotyczące kilku miejscowości i chcemy realizować te kosztowne zadania, aby zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. Chcę też podkreślić, że nie czekając na kompleksowe rozwiązania związane ze stawianiem słupów i ciągnięciem linii energetycznych, w tym roku uzupełnimy oświetlenie o latarnie solarne w najbardziej newralgicznych miejscach. Przystępujmy też do kompleksowej modernizacji centralnego ogrzewania w szkole podstawowej w Wabienicach, doposażymy również naszą straż pożarną, zamierzając pozyskać dla niej średni wóz bojowy. Pragniemy również zainwestować w infrastrukturę sportową – kończymy projektowanie dwóch zapleczy szatniowych. Zatem będziemy działać, koncentrując się na pozyskiwaniu zewnętrznych finansowych środków do każdej z naszych inwestycji.

Bez zewnętrznych grantów ani rusz

– Zajmiemy się także obiektami zabytkowymi w lokowanym w średniowieczu Bierutowie, mieście z tradycjami książęcymi i wspaniałą historią – podkreśla burmistrz Piotr Sawicki. – Jest zatem w mieście wiele zabytków, które chcemy odrestaurować i szerzej pokazać. Dlatego przystąpiliśmy do projektu rewitalizacji fragmentu murów miejskich oraz złożyliśmy wniosek o dofinansowanie dokumentacji na rewitalizację XVIII-wiecznej bramy zamkowej, a stowarzyszenia próbują pozyskiwać pieniądze na restaurację bierutowskiego książęcego zamku. Dobrze by było przywrócić świetność ogrodów zamkowych, lecz wszystko zależy od pozyskania przez nas pieniędzy zewnętrznych – liczymy zatem na pomoc ministerstwa, urzędu marszałkowskiego i konserwatora zabytków.

S.G.