środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Białystok: Szlakiem ludzi i miejsc

Białystok to fascynująca opowieść. Niegdyś miasto prywatne – polskie, później stolica obwodu w carskiej Rosji, następnie prężny ośrodek włókienniczy. Przed II wojną światową połowę mieszkańców stanowili tu Żydzi, dziś w mieście mieszka najliczniejsza społeczność prawosławna w Polsce. Białystok słynie z młodej sceny tanecznej, dynamicznie rozwijającej się filharmonii i coraz bogatszej oferty festiwalowej. Komfortowo zaprojektowany Rynek Kościuszki, ulica Lipowa i otoczenie Pałacu Branickich czekają na przyjęcie turystów. To miasto pozytywnie zaskakuje. Odkryj Białystok!

Dzięki peryferyjnemu położeniu, na styku Wschodu z Zachodem, Białystok zyskał. Zyskał różnorodność i stał się miastem wielu narodowości, języków, religii, tradycji i smaków. Tutaj na jednym podwórku, we względnej harmonii, żyli obok siebie Polacy, Białorusini, Żydzi, Tatarzy, Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy. Kościoły katolickie stały obok cerkwi, a te nieopodal synagog. Aż trudno dziś uwierzyć, ale było ich tu ponad sześćdziesiąt! Spustoszenie przyniosła II wojna światowa i do dziś w Białymstoku przetrwały jedynie nieliczne ślady żydowskiej kultury, o której pamiętamy m.in. dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej „Zachor – kolor i dźwięk”. Wieloreligijność Białegostoku jest jednak żywa i bezdyskusyjna, a liczby mówią same za siebie. Trzydzieści pięć kościołów katolickich, jedenaście cerkwi, dwa domy modlitw muzułmanów, kościoły protestanckie, związek buddyjski, cztery sale świadków Jehowy. Tutaj znajduje się też największa świątynia prawosławna – cerkiew św. Ducha, a kościół Chrystusa Króla i św. Rocha uważany jest za jeden z najciekawszych architektonicznie budynków sakralnych XX wieku w Polsce.

Z powodu zawieruchy wojennej Białystok nie jest już, jak kiedyś, włókienniczym imperium. A trzeba przyznać, że majątki i sukcesy białostockich fabrykantów były naprawdę imponujące. Swymi wyrobami podbijali świat, ale niestety nie zdołali oprzeć się niszczycielskiej sile okupantów. W mieście pozostawili po sobie świadectwo. Dziś ślady wielkich fortun widzimy w fabrykanckich pałacykach i dworkach oraz ich zakładach. Budynki zmieniły swoje funkcje, ale każą pamiętać o włókienniczym prosperity XIX i początków XX wieku.

Białystok to także urok drewnianej architektury. Niegdyś dominowała, dziś o przetrwanie walczy z siłą betonu, szkła i stali. Mimo to Białystok jest miastem, gdzie piękno zaklęte jest w drewnie. Zachowały się tu drewniane domy na Bojarach i w okolicach dawnej żydowskiej dzielnicy Chanajki, a także pojedynczo porozrzucane w różnych zakątkach miasta.

Miasto to ludzie! A ludzie Białegostoku to Jan Klemens Branicki – hetman wielki koronny, którego ambicje królewskie pozwalają do dziś podziwiać miasto. To także Ludwik Zamenhof – twórca międzynarodowego języka esperanto, Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, Max Weber – malarz, Jerzy Maksymiuk – dyrygent i kompozytor, Paweł Małaszyński – aktor i muzyk, Tomasz Bagiński – grafik nominowany do Oscara, modelka Agnieszka Maciąg, aktorka Monika Dryl i wielu innych ze świata polityki, sztuki i kultury, których znamy i cenimy. Współczesny Białystok zasłużył na miano polskiej stolicy tańca i nieszablonowych festiwali! Warto tu być podczas imprezy tanecznej Over The Top, Festiwalu Kalejdoskop, Free Mind Festival, Festiwalu Muzyki i Tańca „Białystok – Miasto Młodych” czy w trakcie Up To Date Festival, nie wspominając już o Podlaskiej Oktawie Kultur.

Chcesz odkryć Białystok? Podążaj szlakami turystycznymi: esperanto i wielu kultur, dziedzictwa żydowskiego, rodu Branickich, białostockich świątyń, architektury drewnianej oraz białostockich fabrykantów.