środa, 29 majaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Białoruskie amulety

W październiku w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Otwarta została wystawa pokonkursowa „Poznaj Białoruś”.

„Poznaj Białoruś” to konkurs plastyczno-literacki organizowany przez Centrum Kulturalne Białorusi już od 2009 roku. Przez siedem lat trwania konkursu zgłosiło się ponad 2000 uczestników – dzieci i młodzieży głównie z województwa podlaskiego. Wśród laureatów było wielu uczestników z hajnowskich szkół. Na wystawie zaprezentowano wybrane prace wykonane w przeróżnych technikach: rysunku, malarstwa, fotografii.

Dla uczestników wystawy został przygotowany bogaty program. Odbył się między innymi quiz z nagrodami. Poprowadził go dyrektor Muzeum Białoruskiego w Hajnówce – Tomasz Tichoniuk oraz zastępca dyrektora Centrum Kulturalnego Białorusi – Julia Rubina, która wręczyła nagrody ufundowane przez CKB. Później odbyły się warsztaty plastyczne dla młodzieży w ramach projektu „Przygraniczny alians etniczny”. Podczas warsztatów wykonywano tradycyjne białoruskie lalki – amulety. Olha Sularewicz z Grodzieńskiego Zrzeszenia Twórców Ludowych malowniczo opowiedziała o przeznaczeniu takich lalek i ich „mocach”. Powstała również praca zbiorowa – makieta przedstawiająca żniwa.

Wystawę pokonkursową można oglądać w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce do połowy listopada. Organizatorzy jednak już dzisiaj zapowiadają kolejną edycję konkursu „Poznaj Białoruś”. Szczegóły niebawem.

(op)