niedziela, 14 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bezpieczne koleje

Koleje Wielkopolskie to pierwszy krajowy przewoźnik kolejowy, w którego pojazdach znajdują się dostępne publicznie dla wszystkich pasażerów defibrylatory AED. Dodatkowe urządzenie zostało umieszczone na Dworcu Letnim. Akcja zakupu 50 defibrylatorów jest wspólną inicjatywą Kolei Wielkopolskich i samorządu województwa wielkopolskiego.

– To doskonały pomysł, by w naszych pociągach zainstalować te urządzenia. Z ofert naszego przewoźnika korzysta ponad siedem milionów pasażerów rocznie. Nagłe zatrzymanie krążenia dotyka 40 tysięcy osób w ciągu roku i może się zdarzyć, że wśród pasażerów Kolei Wielkopolskich będą takie osoby. To pionierskie działania w skali kraju. Musimy zrobić wszystko, aby pasażerowie nie bali się z tych urządzeń w takiej sytuacji korzystać. Ważne, by podjęli akcję, kiedy zajdzie taka potrzeba – powiedział marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Defibrylatory AED pozwolą zapewnić bezpieczeństwo osobom, które doznają nagłego zatrzymania krążenia podczas podróży lub na stacjach, na których zatrzymują się pociągi Kolei Wielkopolskich. Urządzenia są dostępne i gotowe do użycia przez 24 godziny na dobę. Sprzęt za pomocą komend głosowych prowadzi krok po kroku osobę udzielającą pomocy, instruując, co należy robić. Może służyć dzieciom i dorosłym.

Spółka Koleje Wielkopolskie została powołana na mocy uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 28 września 2009 roku. Obecnie z usług regionalnego przewoźnika korzysta 7,2 mln pasażerów rocznie.

(umww)