wtorek, 18 marcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bezpieczeństwo i współpraca przede wszystkim. Chronić ludzi i podwyższać stan obrony cywilnej

Minister spraw wewnętrznych i administracji oraz koordynator służb specjalnych TOMASZ SIEMONIAK 20 stycznia spotkał się z dolnośląskimi samorządowcami w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Pawilonie Czterech Kopuł. Spotkanie owo dotyczyło przede wszystkim wdrażania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Gospodynią spotkania szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z włodarzami gmin Dolnego Śląska była wojewoda Anna Żabska.

– Wśród was jest wielu doświadczonych samorządowców, ale jest też wielu nowych włodarzy miast i gmin, którzy w ubiegłym roku objęli swoje mandaty – mówił m.in. minister Siemoniak. – Ten dobry mikst doświadczenia i młodości samorządowej może przynieść dobre rezultaty w rozwiązywaniu różnych problemów. Ważną sprawą jest dzisiaj bezpieczeństwo. To oczywiście bezpieczeństwo Polski, naszych granic, a przecież bardzo blisko nas toczy się agresywna i brutalna wojna na Ukrainie. Dodatkowo na granicy białoruskiej od trzech lat mamy do czynienia z hybrydową agresją, gdzie migranci traktowani są instrumentalnie, jako ci, którzy mają przenikać do Polski i Europy, destabilizując m.in. sferę bezpieczeństwa. Szacujemy, że dzisiaj w naszym kraju przebywa około 3 miliony migrantów – większość to obywatele Ukrainy – ale 15 lat temu w Polsce było 100 tysięcy obcokrajowców. Rząd podejmuje różne kroki, przyjęto strategię migracyjną pod nazwą „Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo”. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że dzisiaj bez obcokrajowców niektóre sektory gospodarki i usług miałyby ogromne problemy, ale to wszystko musi być na zasadach przez nas ustalanych. Część projektów jest już w Sejmie, a najbardziej znany jest projekt ustawy, która umożliwi czasowe zawieszenie prawa do azylu. Jest to niezbędne w sytuacji, gdy migracja jest instrumentalizowana i używana w charakterze broni przeciwko różnym krajom. Są to sprawy istotne także dla samorządowców, bowiem samorząd jest tak samo jak administracja rządowa częścią państwa i z podobnymi problemami musi się mierzyć. Pierwszym priorytetem polskiej prezydencji w UE – w obszarze spraw wewnętrznych – jest zapanowanie nad nielegalną migracją. Drugim ochrona ludności, a trzecim walka z międzynarodową przestępczością. Obowiązująca od 1 stycznia ustawa o ochronie ludności jest przejawem myślenia – róbmy swoje. Podstawowym walorem tej ustawy jest wskazanie finansowania – w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej na ochronę ludności skierowane corocznie będzie 0,15 proc. PKB, a drugie 0,15 proc. PKB (6 mld zł) będzie przeznaczane głównie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Samorządowcy odgrywają kluczową rolę w budowie Dolnego Śląska, a dzisiejsze spotkanie to nie tylko okazja do podsumowań i rozmów o planach, lecz także ważny moment do zainicjowania współpracy, która będzie oparta na wzajemnym zaufaniu i wspólnym celu, którym jest dobro mieszkańców Dolnego Śląska, budowanie silnego regionu i skuteczne radzenie sobie z wyzwaniami – podkreśliła m.in. wojewoda dolnośląska Anna Żabska. – Miniony rok był dla naszego regionu trudny, a powódź, która nawiedziła część naszego województwa była poważnym sprawdzianem. W takich sytuacjach widzimy, jak ważne jest szybkie reagowanie, współpraca i wspólne działanie.

H.S.