wtorek, 29 listopadaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bezkonkurencyjny bez

W tegorocznej 9. edycji konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja zwyciężył ponad 200-letni bez czarny w Rzeszowie. W 2020 roku ten drzewiasty bez będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

– Niezwykłą wartością tegorocznego zwycięzcy jest to, że krzew, który przyjął formę drzewa, został zgłoszony nie przez instytucję, a osobę prywatną. To dobry znak na przyszłość. Świadomi znaczenia przyrody i drzew obywatele stanowią tę grupę, która może wspomagać ochronę drzew i krajobrazu naszych miast i terenów wiejskich – powiedział Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Drzewo Roku 2019

Statuetka Drzewo Roku 2019 trafi do mieszkanki Rzeszowa, pani Haliny Sikory, która zgłosiła drzewo do konkursu, a także do włodarzy Rzeszowa, na którego terenie rośnie bez czarny.

– Wiadomość o zwycięstwie drzewa bzu czarnego sprawiła mi ogromną radość i wycisnęła łzy szczęścia. Wszystkie drzewa w konkursie są piękne i wyjątkowe, ale wygrywa to, które zbierze wokół siebie najwięcej ludzi. Udało się to skromnemu drzewku bzu czarnego, które jest jednak wyjątkowe i niezwykłe, bo niespotykane w takiej formie i rozmiarze – powiedziała Halina Sikora, która zgłosiła drzewo do konkursu

Dziewiąta już edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła prawie 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Na 16 finałowych drzew podczas głosowania internauci oddali ponad 13 tysięcy ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 tysięcy odsłon.

Zdobywca tytułu Drzewa Roku 2019 – bez czarny w Rzeszowie ma ponad 200 lat. Jego wysokość to ok. 6 m, obwód pnia 125 cm. Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

Jak czytamy na stronie Klubu Gaja, drugie miejsce w konkursie przypadło lipie „Anna” w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie). Ta lipa drobnolistna ma ok. 450-600 lat, wysokość ok. 27 m, obwód pnia ok. 871 cm. Swoją nazwę lipa zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X Wielkiego. Na podium konkursu znalazło się jeszcze miejsce dla Dębu Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie). Ten dąb szypułkowy ma ok. 115 lat, wysokość ok. 13 m. Został posadzony w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jako symbol siły i długowieczności. Obecnie okolice dębu to miejsce spotkań mieszkańców, a także wielu imprez miejskich.

(opr. mm)