Już ponad 1500 polskich urzędów przystąpiło do „Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej”, realizowanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. To 60 proc. wszystkich urzędów w Polsce.
Polacy coraz chętniej korzystają z płatności elektronicznych, mając w portfelach ponad 39 mln kart płatniczych, w tym ok. 80 proc. z funkcją zbliżeniową. W 2017 r. za pośrednictwem systemu Elixir wykonano ponad 1,7 mld przelewów, zaś z użyciem kart płatniczych przeprowadzono ponad 3,86 mld transakcji bezgotówkowych. Systematycznie przybywa także terminali płatniczych. Na koniec 2017 r. było ich w Polsce ponad 624 tysiące.
Celem programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej jest zapewnienie klientom urzędów dostępu do płatności bezgotówkowych, dzięki wyposażeniu jednostek administracji publicznej w terminale POS (ang. „point of sale” – punkt sprzedaży) oraz usługę WebPOS Paybynet (internetowy odpowiednik terminala POS) – do przyjmowania płatności realizowanych telefonem z wykorzystaniem aplikacji mobilnych banków.
Jak przekonują przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację programu, urzędy nie płacą za instalację i używanie terminali POS, ani za aktywowanie usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci. Do programu mogą przystąpić jednostki administracji publicznej wszystkich szczebli: urzędy wojewódzkie, marszałkowskie, urzędy miast i gmin oraz starostwa powiatowe.
Z danych KIR wynika, że do końca maja do programu przystąpiło 1511 urzędów – to ok. 60 proc. wszystkich urzędów w Polsce. W tym czasie Polacy dokonali w urzędach 625 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 83 mln zł.
– Możliwość płacenia w urzędach kartą i telefonem nie tylko zwiększa wygodę klientów, którzy preferują takie sposoby płatności. Skraca także czas obsługi mieszkańców przez gminy, a więc usprawnia jej funkcjonowanie. Obniża także koszty obsługi płatności w gminie – mówi Tomasz Włodarczyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.
(prn)