czwartek, 18 lipcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardzkie honory dla obywatela z Koszęcina

W ubiegłym miesiącu lista honorowych obywateli Barda poszerzyła się o kolejną niezwykłą osobę. Ten szczególny tytuł z rąk burmistrza Krzysztofa Żegańskiego odebrał dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak.

Uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo dyrektorowi tańczącego, śpiewającego i grającego „Śląska” odbyła się podczas koncertu zespołu z Koszęcina we wrocławskiej Hali Stulecia. Kierujący „Śląskiem” Zbigniew Cierniak przyjechał z artystami do stolicy Dolnego Śląska z programem „A to Polska właśnie”. Jak zawsze na koncertach tego zespołu było pięknie i kolorowo. Tym razem nie obyło się również bez wzruszeń.

– Pomysł na wyróżnienie Zbigniewa Cierniaka tytułem Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo zrodził się rok temu, kiedy zespół „Śląsk” po raz szósty w ciągu pięciu lat występował w naszym mieście. W sierpniu tego roku, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, był już po raz siódmy – mówi nam Krzysztof Żegański, burmistrz Barda. – Zresztą tegoroczna edycja tego festiwalu była wyjątkowa, ponieważ jego program był tak stworzony, by uczcić pamięć dwóch kompozytorów: Stanisława Moniuszki, który w tym roku obchodziłby dwusetne urodziny oraz Stanisława Hadyny w setną rocznicę urodzin. Ten drugi to również założyciel i wieloletni kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Jak mówi burmistrz Barda, wielokrotne występy zespołu z Koszęcina w „mieście cudów” zaowocowały przyjaźniami, serdecznymi znajomościami z dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem i wieloma innymi członkami „Śląska”.

– „Śląsk” nie tylko występuje u nas, ale poprzez swoje koncerty rozpropagowuje też wiedzę o naszym mieście, staje się swoistym ambasadorem tego, co bardzkie. Zespół „Śląsk” poprzez liczne występy w bardzo wielu miejscach jest też krzewicielem małych ojczyzn, polskości, tego, co nam jest szczególnie bliskie – uzupełnia Krzysztof Żegański. – Dlatego kiedy Magdalena Cornelius-Kulig, znana mezzosopranistka i dyrektor artystyczna Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, zaproponowała, byśmy wyróżnili Zbigniewa Cierniaka, od razu kupiłem ten pomysł – uzupełnia burmistrz Barda.

Tym sposobem Zbigniew Cierniak dołączył do grupy kilkunastu osób, którym bardzcy samorządowcy przyznali po 1989 roku honorowe obywatelstwa. Wcześniej to wyróżnienie trafiło m.in. do rąk Olgi Tokarczuk, profesora Andrzeja Chorosińskiego, kardynała Henryka Gulbinowicza, Józefa Zycha, biskupa Ignacego Deca…

Na koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk” we wrocławskiej Hali Stulecia przyjechało ponad cztery tysiące osób, w tym około 350 osób z Barda. Koncert w całości oparty był na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych i narodowych. Przeważającą część programu stanowiły kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi zespołu „Śląsk”. W programie znalazły się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry”, „Ondraszek” oraz opracowania muzyczne do takich tańców jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak – Oberek”, „Krakowiak”, „Polonez – Mazur” i „Tańce górali podhalańskich”.

Zwieńczeniem koncertu było oczywiście uroczyste nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo dyrektorowi zespołu „Śląsk” Zbigniewowi Cierniakowi. Dokonali tego burmistrz Krzysztof Żegański oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Strzelec. Gratulacje nagrodzonemu złożyli również wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź, biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec oraz posłanka Monika Wielichowska.

W laudacji burmistrz Barda powiedział m.in.: – Długo zastanawiałem się, jak powinna brzmieć laudacja na cześć artysty, którego znamy i podziwiamy. Człowieka, któremu taniec, śpiew oraz artystyczna osobowość już dziś gwarantują miejsce na kartach historii polskiej kultury. Cóż można jeszcze dodać do wspaniałych koncertów i widowisk z udziałem najlepszych artystów, muzyków oraz dyrygentów związanych z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny pod kierownictwem Zbigniewa Cierniaka. Pragnąc scharakteryzować ogromny dorobek tego człowieka, wiem, że wystarczą dwa słowa: Wybitna Osobowość!”.

(mto)