środa, 19 czerwcaKrajowy Przegląd Samorządowy
Shadow

Bardo: W przyszłości rowerowe eldorado

Przez wieki historia Barda związana była z kultem maryjnym, a miasto już w średniowieczu stało się jednym z głównych sanktuariów Śląska, promieniującym także na Czechy, Morawy i Małopolskę. Centralnym punktem zabytkowego miasta jest kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z lat 1686-1704, z najstarszą drewnianą rzeźbą na Dolnym Śląsku – Madonną Tronującą z końca XII wieku. Jednak dzisiejsze Bardo to nie tylko wspaniałe zabytki, tradycja i interesująca przeszłość tej ziemi, ale także świetne pomysły, nowoczesność i promocja aktywnego wypoczynku.

Niedawno spotkali się w Bardzie przedstawiciele polskich i czeskich samorządów, nadleśnictw z terenu Kotliny Kłodzkiej i Ziemi Ząbkowickiej oraz stowarzyszeń zajmujących się promowaniem aktywnych form wypoczynku. Międzynarodowa Konferencja „Singletrack Glacensis”, która odbyła się na początku kwietnia w Hotelu Bardo, oficjalnie rozpoczęła jeden z najciekawszych – i jednocześnie najrozleglejszych terytorialnie! – projektów zainicjowanych przez samorząd Barda, co podkreślili na spotkaniu zastępca burmistrza Beata Bielecka i przewodniczący Rady Miejskiej Barda Andrzej Kardaś.

Transgraniczny projekt „Singletrack Glacensis” polega na połączeniu poszczególnych gmin po polskiej i czeskiej stronie siecią singletracków (singletrack – jednokierunkowa ścieżka rowerowa – jest nowością na rynku rowerowym). Ta swoista sieć rowerowa miałaby mieć długość około 300 kilometrów i stałaby się największą tego typu siecią w Polsce. Wartość projektu po polskiej i czeskiej stronie szacowana jest na około pięć milionów euro. Ponadto – poza ustaleniem i wybudowaniem tras rowerowych w systemie singletrack – planowane są rozmaite imprezy rowerowe oraz działania marketingowe.

Beneficjentami projektu mają być gminy: Stoszowice, Ząbkowice Śląskie, Bardo, Kłodzko (gminy miejska i wiejska), Złoty Stok, Stronie Śląskie i Międzylesie, a ważnymi partnerami: nadleśnictwa Jugów, Bardo, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Instytut Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie Gmin Kłodzkich, Euroregion Glacensis i MTB Strefa Sudety.

Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest – kolokwialnie mówiąc – zainteresowanie projektem i przyciągnięcie turystów oraz zaktywizowanie mieszkańców i pokazanie im możliwości, jakie dają ścieżki rowerowe, przy których powstaną miejsca serwisów rowerowych, wypożyczalnie rowerów i cyklobusów. Ważna też będzie wspólna promocja wszystkich zainteresowanych projektem gmin (20 gmin) po obu stronach granicy. Pod uwagę brana jest także organizacja imprez rowerowych, np. „Festiwalu rowerowego”. Na początku maja zaplanowano podpisanie wstępnego porozumienia po stronie polskiej, jesienią po stronie czeskiej, zaś do końca pierwszego kwartału 2016 roku – po zawarciu porozumienia transgranicznego – zakończone powinno być projektowanie i uzgodnienia formalnoprawne.

Dzisiaj jest ogromna moda na rowery, a w szeroko rozumianej branży rowerowej pracuje podobno więcej ludzi niż przy wydobyciu węgla. Zatem trzeba wspierać ten pozytywny trend, tym bardziej że jazda na rowerze to zdrowie i pożyteczne spędzanie czasu.

HS